Twardość wody

Wszystko na temat wody

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Trauti
Imię: Piotr

Twardość wody

Post autor: Trauti » 10 mar 2019, o 20:04

Hej,

Od uruchomienia akwarium minął już tydzień. W środę dodałem do akwarium 1 ampułkę ProDibio BioDigest, 2 ampułki ProDibio StopAmmo i pierwszą dawkę 30 ml Microbe-Lift Special Blend. Natomiast na testach paskowych JBL 6in1 wychodzi bardzo wysoka twardość wody. Mam czekać i dać w czwartek kolejną dawkę 10ml Microbe-Lift Special Blend, czy raczej kupić PH/KH Minus i obniżyć twardość wody? Nie wiem jak to wszystko wpłynie na roślinki w akwo. Dodatkowo na korzeniu pojawiła się mgiełka, ale to już wiem, że to po prostu minie. Poradźcie proszę.
Pozdrawiam,
Piotr

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

Re: Twardość wody

Post autor: Bastet » 10 mar 2019, o 21:49

Po pierwsze: ile to jest "bardzo wysoka twardość" wody? No i do jakiego poziomu chcesz zejść?

Bakterie nie obniżą twardości wody. Preparatom typu "pH/GH/KH minus" jakoś nie dowierzam. Najlepszym sposobem jest dolewanie przy podmiankach wody zmiękczonej (RO - z filtra odwróconej osmozy, destylowanej lub przynajmniej przepuszczonej przez filtr dzbankowy typu Brita, Dafi itp.).

Awatar użytkownika
Trauti

Post autor: Trauti » 11 mar 2019, o 09:18

Wiem teraz, że kolejne testy będą kropelkowe, a nie paskowe... W teście JBL 6in1 - w pomiarze GH wszystkie 4 pola mam różowe, więc na pewno mam Tww powyżej 21, ale jak wysoki tego nie wiem. Na pewno w akwarium będę miał kiryski sterbai, gupiki pawie oczko oraz molinezje ostrouste. Myślałem, aby osiągnąć Tww wg paska JBL powyżej 7.... Co ty na to?

Obrazek
Pozdrawiam,
Piotr

Michal
Członek GSA
Imię: Michał
Kontakt:

Post autor: Michal » 11 mar 2019, o 10:47

po pierwsze testy paskowe są niedokładne, stosowanie bakterii nie wpłynie na twardość jak pisała już Baset o sposobach obniżenia twardości też. Musisz sprawdzić jaką masz twardość w kranie i czy nie masz w akwarium podłoża, kamienie które mogą podnosić twardości i ph. Wartość ph i kh jest ściśle z sobą powiązana. W dużym uproszczeniu im bardziej obniżysz kh a co za tym idzie gh to będzie ci łatwiej obniżyć ph. zmniejszasz zdolność buforowania wody czyli powrót do poprzedniej wartości. Tak jak już pisałem musisz poznać parametry w kranie i zastanowić się jakie chcesz mieć w akwarium. Pamiętaj że wszelkie korekcje parametrów wody przeprowadzamy podczas podmian a nie w akwarium. Preparaty kh/ph minus działają tylko że bezpieczniej jest obniżać twardość za pomocą wody RO i wtedy zakwaszać niż zbijać z kranówy.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 13 mar 2019, o 19:03

Gliwice widzę, jaka dzielnica? W Gliwicach woda jest dość twarda więc tww powyżej 21 jest jak najbardziej prawdopodobne.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Trauti

Post autor: Trauti » 14 mar 2019, o 08:00

Sikornik ;) Zrobiłem we wtorek podmianę wody. Dodałem jednorazowo, tylko teraz, 25l wody demineralizowanej i czekam na efekty ;)
Pozdrawiam,
Piotr

Awatar użytkownika
Trauti

Post autor: Trauti » 15 maja 2019, o 17:41

Na ostatnim spotkaniu w teście TWW wyszła 16.
Pozdrawiam,
Piotr

Awatar użytkownika
czerny
Członek GSA
Imię: Paweł

Post autor: czerny » 16 maja 2019, o 18:40

Jak Tobie dalej mało spadku to zapraszam z wiaderkiem dam ci RODI masz na TDS 000:)
pośpiech w akwarystyce wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi:-)

ODPOWIEDZ