Zakwit wody i restart

Wszystko o glonach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Re: Zakwit wody i restart

Post autor: Emi » 14 wrz 2016, o 20:01

Filtr po wymianie na nowy masz całkiem świeży czyli tak jakbyś miał zupełnie nowe akwarium. Czy zostawiłeś ten starszy filtr czy go wyciągnąłeś od razu z akwarium? Czy filtr działa 24h/dobę? Ile h świecisz światło? Wysoki poziom azotynów świadczy o ubogiej biologii w akwarium ale może to też być kwestia przekarmiania ryb.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Tasior
Imię: Tomasz
Kontakt:

Post autor: Tasior » 15 wrz 2016, o 13:33

Emi ale ponad 90% bakterii żyje w podłożu a nie filtrze, więc bez problemu można go wymienić na nowy i akwa się nie zachwieje, jeżeli jest już ustabilizowane. Ja tak robię za każdym razem.
Według mnie ten "jakiś tam nawóz" wybił i zatruł Ci krewetki i spowodował wysyp glonów, a potem już poleciało. Przez rozkładające się trupy do wody dostała się jakaś infekcja bakteryjna, to zachwiało równowagą i baniak poleciał.
Krewetki są bardzo wrażliwe na różne nawozy, szczególnie te co zawierają nawet małe ilości miedzi.
Nie świecisz przypadkiem za długo?

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 15 wrz 2016, o 19:36

Tasior pisze:jeżeli jest już ustabilizowane
Niestety dojrzewanie dna trwa dość długo. Przypuszczalnie nałożyło się kilka rzeczy: słabe światło a co za tym idzie niepotrzebne nawozy które nie zostały wykorzystane, niedojrzały zbiornik, możliwe, ze przekarmienie. Okrzemki w baniaku to stan powiedzmy normalny jeśli chodzi o drugi miesiąc życia zbiornika więc tym bym się nie przejmowała i raczej nie dopatrywała w tym powodów śmierci krewetek.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Tasior
Imię: Tomasz
Kontakt:

Post autor: Tasior » 16 wrz 2016, o 06:05

Pewnie, zawsze jest to kilka czynników, a raczej prawie zawsze. Też nie winię okrzemek a raczej ten "jakiś tam nawóz" + destabilizacja zbiornika. Co do filtra i podłoża - owszem masz rację, ja nie wiem czemu ale przeczytałem 3 miesiące a nie tygodnie - mój błąd.

Wojtek1987
Imię: Wojtek

Post autor: Wojtek1987 » 16 wrz 2016, o 22:25

Glony :D piękny temat na wykład i to kilku godzinny.
Okrzemki w 2 m-cu , Mi zawsze szybciej się pojawiały. Co do przyczyn to według mnie (co niekoniecznie będzie to):
-światło (może choć nie musi,mało wiadomości na ten temat)
-nawozy ,bez konkretnego oświetlenia i co2 -jedna wielka zagadka w takim litrażu,niewiadomo jaki ten nawóz ,mikro ,makro czy może mix.
-niewiadomo jak te aqwa wygląda ,bo krewety się potrafią chować.Mimo to wątpie żeby ich zgon był powodem zakwitu.
-przekarmienie naprawde potrafi zrobić w zbiorniku glonowy armagedon.
-przy tak świeżym aqwa wymiana filtra na wydajniejszy nie zaszkodzi(chyba)
-sama kranówka może być problemem
-światło słoneczne (ilu akwarystów tyle opini-maja jest taka ,że ,jak akwarium jest bezpośrednio narażone na promienie słońca ,to trzeba ograniczyć)
- i "kilka " innych
Co z tego że zrobisz reset ,jak nie znasz przyczyny??? Znów będziesz mieć to samo. Z glonami naprawde jest różnie ,jeden może walić co chce i jak chce( z umiarem) , a drugi popełni gdzieś malutki błąd i ma w akwarium "ładną" , acz mało pożądaną zieleń.

ODPOWIEDZ