Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Dakota
Imię: Daria
Kontakt:

Re: Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Post autor: Dakota » 23 kwie 2015, o 19:51

Bardzo ładny korzeń :-) Jeśli baniak ma tylko 15l, to z mchów z czystym sumieniem polecę Ci China moss - najmniejszy, najsubtelniejszy w wyglądzie mech o gałązkach w kształcie choinki. Miałam go, nawet swego czasu poszło trochę w świat, a potem go spaliłam :( Zostały mi resztki świeżo zaszczepione na korzeniu, więc minie jeszcze sporo czasu, zanim będę miała coś do oddania. Mech dość rzadko spotykany, naprawdę uroczy.
Obrazek

Wątrobowców się nie bój, przywiązujesz tak samo, jak mchy (najpierw siekasz na małe kawałki, a następnie przywiązujesz starannie cienką żyłką - to gwarancja ładnej, gęstej kępy) i przypominasz sobie o nich dopiero, kiedy się proszą o przycinkę. Mam Subwassertanga, który zbierał się w sobie chyba ze 2,5 miesiąca, a teraz już cieszy oko. Szybciej rośnie Mini Pelia, nią też można obsadzić taki korzeń - rozwiązanie ładne, bardziej oryginalne niż mchy, nada baniakowi lekkości i wrażenia głębi.

Jeśli lubisz "kapiące" mchy, to wybierz Weeping moss, jak się rozrośnie to wygląda dość klimatycznie.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2015, o 22:40 przez Dakota, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OTTO
Imię: Tomek

Post autor: OTTO » 23 kwie 2015, o 22:15

Dakota pisze: Jeśli baniak ma tylko 15l, to z mchów z czystym sumieniem polecę Ci China moss
No to teraz już nie wiem co wybrać ;)
Bo dal mnie Christmas, Wietnam i wspomniany przez Ciebie China, na zdjęciach są dla mnie takie same , chyba że mi ktoś wyklaruje różnice ?
Dakota pisze:Wątrobowców się nie bój, przywiązujesz tak samo, jak mchy
Tylko że ja nie znam żadnego :)
Dakota pisze:Mam Subwassertanga
No teraz już tego znam i na korzeniu jednak bardziej widzę jakiś mech, natomiast to coś to na próbę mogę dać na małe kawałki lignitu, które chcę niedbale porzucić na dnie ;)

Dakota
Kontakt:

Post autor: Dakota » 24 kwie 2015, o 00:24

Jest różnica w wielkości gałązek, China ma mniejsze, dlatego ładnie wygląda w małym litrazu, jutro cyknę jakieś zdjęcie porównawcze z innym choinkowatym mchem (chyba Christmas, ale głowy nie dam). China bywa też nazywany mini christmas moss.

Dakota
Kontakt:

Post autor: Dakota » 24 kwie 2015, o 17:11

Obiecane foto - stara aranżacja, u góry, na czerwono jest Christmas moss (najprawdopodobniej), a na dole (najwięcej w prawym dolnym rogu) jest China. Myślę, że różnicę widać bardzo dobrze.
Obrazek

Christmas u mnie potrafił mieć ponad dwa razy szersze gałązki i był mniej zwarty niż China. Do małego litrażu bym poleciła ten drugi, jeśli tylko będziesz miał okazję go kupić - nie zastanawiaj się;-)

Awatar użytkownika
OTTO
Imię: Tomek

Post autor: OTTO » 24 kwie 2015, o 23:30

Dzięki za podpowiedź i fotkę ;)
Będę go szukał.

ODPOWIEDZ