[48l] morskie - zapytanie laika

Wszystko na temat morszczyzny

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
ArexxPl
Imię: Arek

[48l] morskie - zapytanie laika

Post autor: ArexxPl » 17 lut 2016, o 22:21

Witam Serdecznie
Od dawna myślałem nad założeniem akwarium morskiego , jak na razie sporo czytam i zapewne będę miał sporo pytań.
Akwarium jakim dysponuję to kosteczka o wymiarach 40x40x30h , mam także kaskadę HBL-701 ze skimmerem , oświetlenie jestem sobie w stanie wykonać sam z power ledów .
Prosiłbym o pomoc w skompletowaniu (mile widziane były by linki ) sprzętu do takiej kosteczki , są to dopiero plany i chciałbym się zorientować co i jak :)
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Awatar użytkownika
patryk.ruda
Członek GSA
Imię: Patryk

Re: [48l] morskie - zapytanie laika

Post autor: patryk.ruda » 18 lut 2016, o 22:07

Witam
Za mało szczegółów podałeś jak planujesz prowadzić taki zbiornik, podmiany co tydz, jaka masz temp w pomieszczeniu czy chcesz dać grzałkę, jeśli będą podmiany to odpieniacz nie będzie potrzebny ale ja jednak wolałbym go mieć, przydała by sie jakaś cyrkulacja np karolia 900 albo coś w tym stylu pewnie na początek będą tylko miekkie. jaka obsade chcesz miec?

Pozdrawia
Patryk

Awatar użytkownika
ArexxPl

Post autor: ArexxPl » 19 lut 2016, o 11:44

patryk.ruda pisze:Witam
Za mało szczegółów podałeś jak planujesz prowadzić taki zbiornik, podmiany co tydz, jaka masz temp w pomieszczeniu czy chcesz dać grzałkę, jeśli będą podmiany to odpieniacz nie będzie potrzebny ale ja jednak wolałbym go mieć, przydała by sie jakaś cyrkulacja np karolia 900 albo coś w tym stylu pewnie na początek będą tylko miekkie. jaka obsade chcesz miec?

Pozdrawia
Patryk
Patryk
Czytałem temat kolegi Pemek odnośnie założenia morskiego 60l http://forum.gsa.org.pl/viewtopic.php?f=64&t=11576 i chciałbym tak jak w/w kolega zacząć od akwarium z prostymi koralami , jakaś krewetka , ślimak .
Jeśli chodzi w jaki sposób chciałbym prowadzić zbiornik jak wyżej pytasz to tak jak pisałeś podmiany co tydzień ( rozumiem , że potrzebny filtr RO jaki?? ) , temp. w pokoju mam w granicach 25/26 st.
W w/w linku jest także opis twojego sprzętu który użyłeś do swojego morskiego , czy mogę na ten litraż co chcę założyć (48l) sugerować się tym sprzętem ?? jestem dopiero na etapie zbierania informacji na temat sprzętu, testów,piasku, bakteri , i.t.p jakie musiałbym posiadać do tej kosteczki 48l , wiadomo , że wszystko kosztuje :) i nie zawsze wszystko idzie zakupić od razu , więc stopniowo chcę kupować , dopiero jak już wszystko skompletuję planuję start i tu właśnie kieruję zapytanie do kolegów co i jak :)

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 19 lut 2016, o 14:14

ArexxPl a ja się przeraziłem jednak morskiego i postawiłem na słodkie............. :(
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

Awatar użytkownika
ArexxPl

Post autor: ArexxPl » 19 lut 2016, o 16:22

Pemek pisze:ArexxPl a ja się przeraziłem jednak morskiego i postawiłem na słodkie.............
Pemek co cię tak przeraziło ??

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA
Imię: Paweł

Post autor: zielony_mintaj » 20 lut 2016, o 09:48

Właśnie, co?
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 20 lut 2016, o 09:55

To, że sobie nie poradze.
W międzyczasie kumpel odpalił 200l - patrzać jak u niego wszystko wyglada tragicznie odpaliłem emersa i kolejna kosteczkę.
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

Awatar użytkownika
patryk.ruda
Członek GSA
Imię: Patryk

Post autor: patryk.ruda » 25 lut 2016, o 21:54

Przepraszam że dopiero odpisuję co do sprzetu na początek możesz zastosować taki ;) natomiast jeśli nie zależy ci na zapachu sprzętu nowością ;) to obserwuj sąsiednie forum morszczaków często można kupić za grosze sprzęt a uwierz mi z czasem zmienisz ten litraż na większy a wtedy będziesz musiał zmieniać sprzęt na większy mocniejszy to możesz już kupić z lepszej półki - nie oszczędzaj wtedy na sprzęcie bo będziesz żałować ;) zawsze można się ugadać u mnie zobaczysz jak to chodzi szybciej wszystko połapać widząc to niż czytając. Świętą zasadą morszczaka to przede wszystkim cierpliwość na początku potem to już będzie tylko z górki ;)

Pozdrawiam
Patryk

Awatar użytkownika
ArexxPl

Post autor: ArexxPl » 24 paź 2017, o 13:53

Witam
W końcu po skompletowaniu wszystkiego zalałem akwarium dnia 19-09-2017r.
Wygląda następująco:
- Kostka 40x40x35h + szafka własnej roboty
- Kaskada Hbl-701 + skimmer
- Cyrkulator Jebao SW-2
- Grzałka 50w
- Filtr Ro/Di
- Lampa diy 54 w , 3 kanały sterowana arduino
- żywa skała ok 10 kg ( z dojrzałego działającego zbiornika)
- piasek Blue Treasure -Premium Coral Sand
- bakterie Microbe-Lift Special Blend
- salimetr spławikowy , miernik tds
Testy - salifert Ca,Mg,kH,Po4
Parametry na dzień dzisiejszy zasolenie na poziomie 1023 , temp.25,5 *C , No3 -25 , Kh- 8.8

ObrazekObrazek
Wszystko odbyło się na skale z działającego zbiornika oraz dojrzałej wodzie , jak na razie baniaczek sobie stoi i dojrzewa z życia zauważyłem , kiełże , asteriny, wieloszczęta , ślimaki osiadłe ,rurówki i gąbki :
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 4 lis 2017, o 10:45 przez ArexxPl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 3 lis 2017, o 09:49

Arek, wrzuć to do Galerii proszę.
Pozdrawiam,
Emi

ODPOWIEDZ