[0025l] Mini paludarium, inspirowane Emi i Mintajem...

Tutaj zamieszczamy zdjęcia naszych akwarii

Moderatorzy: piotrK, sagitta

sibelius
Imię: Paweł

[0025l] Mini paludarium, inspirowane Emi i Mintajem...

Post autor: sibelius » 23 sty 2015, o 20:50

...a Dennerle nie, bo nie zdążył pokazać.

Dobry wieczór!

Widziałem oba w tytule na żywo i zrodził się pomysł, żeby coś takiego zrobić. Założenie było, żeby jak najtaniej i z tego, co pod ręką, i najdroższym elementem wystroju okazał się silikon :D

Akwarium: 25l proste z pokrywą
Oświetlenie: Świetlówka 7W 6500k i pasek Led 5050 12szt barwy białej ciepłej (resztki z kuchni)
Filtracja: Na razie łeb od Fana 1+, bo Fan mini wył. Tu będzie zmiana, ostatecznie na Fana 2+ z lampki.
Podłoże: piasek z rzeki i z podwórka
Dekoracje: ścianki z szarego styropianu 15cm, pokryte silikonem akwarystycznym i ziemią kokosową.
Parametry wody: jak w pozostałych akwariach, bo z podmian.
Flora: mchy maści wszelakiej z moich akwariów, czyli "no-name-chyba-christmas", willow, phoenix, christmas, "no-name-chyba-erect", anubiasy nana i minima, microsorium windelov i jakieś wąskolistne(podobno ukradzione T. Amano), subwassertang, pistia i na próbę bulbophyllum taiwanense.
Fauna: zatoczki, rozdętki i helena.

Na początku myślałem, żeby użyć białego styropianu z pudła po kosiarce, pokleić kawały i rzeźbić, ale białe bardziej widać niż szare i stanęło na szarym. Po przycięciu na wymiar kawałków, spiąłem je wykałaczkami, żeby mniej więcej się trzymało.

Obrazek

A tak wyszło:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zużyciu całej tuby skilikonu, półtorej piguły namoczonej i wysuszonej wcześniej ziemi kokosowej, kilku rękawiczek lateksowych, sporej wiązanki przekleństw, bo kulki styropianowe były wszędzie i lepiły się gdzie popadło:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z bliska było paskudne, widać silikon, styropian w wielu miejscach. Poprawki były niewielkie, gdzie coś prześwituje, tam posadzę mech. "Zbiornik wyrównawczy" z połowy kubka do mycia zębów i kawałków wężyka. Żeby biały nie był, również obklejony. W nim wyląduje w przyszłości zamgławiacz.
Obrazek

Jak to sobie schło, trzeba było poprawić pokrywę. Jako, że nie mogłem w okolicy znaleźć świetlówki na mały gwint, to jest na przejściówce. Barwa biała zimna, natomiast ledy białe ciepłe, zostały mi z oświetlenia kuchni. Do tego wentylatorki z procesorów, wyłączniki z zasilaczy i gotowa. Każde światło i wentylacja włączane osobno w pokrywie, żeby się nie nadwyrężać, chłodzenie i ledy na jednym zasilaczu.

Obrazek

Obrazek

Po zatopieniu filtra okazało się, ze trochę za słaba jest cyrkulacja no i ciut za dużo wody, więc dodałem trójnik od napowietrzania i coś tam nim dmucha. Przy zmianie filtra zrobię większy, albo zatkam główną dziurę odpływową. Dojdzie też tło zasłaniające bebechy.

Obrazek

Po zasadzeniu roślin jest mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia brzydkie, bo i ono jeszcze nieładne. Następnym razem się postaram. Wisienkami na torcie miały być bulbophyllum taiwanense
i mediocalcar decoratum. Na razie będzie pierwsze, drugi niestety padł z przyczyn niewiadomych, nawet u koleżanki, od której go miałem.

Na razie tyle. Dzięki wielkie Emi i Mintajowi za inspirację!

Ale to nie koniec. Paludarium jest dla mnie, więc nie musi być piękne, nie planuję w nim fitonii i innych pstrokacizn. Pod "publikę" na ukończeniu jest projekt o kryptonimie "K.U.P.A.", tu nie będzie hamulców :mrgreen:

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Re: [25l] Mini paludarium, inspirowane Emi i Mintajem...

Post autor: Emi » 24 sty 2015, o 01:31

Super ci to wyszło :) Już pomału zaczynam sie zastanawiać nad stworzeniem kącika paludaryjnego na ŚWA :D
Pozdrawiam,
Emi

straszymorda
Imię: Michał

Post autor: straszymorda » 24 sty 2015, o 08:59

Fajny opis, zdjęcia pokazujace to "od kuchni".

Mam w domu 25, powoli zaczyna mi kiełkować myśl o czymś podobnym...
107 l przyjemności.

-KUBA-
Imię: Jakub

Post autor: -KUBA- » 24 sty 2015, o 13:30

Patrząc na te wszystkie paludaria nabieram ochoty na zrobienie czegoś u siebie ;D

sibelius

Post autor: sibelius » 31 sty 2015, o 18:57

Dobry wieczór.

Po tygodniu zmiana filtra na Pata Mini. Ten to ma moc! Sikał po przekątnej przez cały zbiornik i zmył mi anubiasy. Trzeba było przerobić i teraz zaplecze techniczne prezentuje się coraz bardziej skomplikowanie:

Obrazek

Zdjęcia, tym razem wyraźniejsze:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy kolejnej podmianie wody, a jest jej trochę mniej, dorzucę jeszcze mchów, także naszych, rodzimych, nazbieranych na podwórku przed opadami śniegu.

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA

Post autor: zielony_mintaj » 15 lut 2015, o 18:06

Jest klimat, super :)
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

sibelius

Post autor: sibelius » 13 kwie 2015, o 22:57

Dobry wieczór.

Paludarium zaliczyło wystawę. Bez pokrywy, za to ze zmodyfikowaną lampką aquaela prezentowało się elegancko. Na foggerze siedziały phalaenopsis equestris z keiki dendrobium loddigesii, zasłaniając paskudny zbiornik retencyjny i wzbudzając lęk wśród zwiedzających, że się pod nimi pali, bo dym leci :rotfl: . Tymczasowo zawędrowała tam również tillandsia usneoides, natomiast etat dostało żółte bulbophyllum macroleum, a właściwie pół, bo kiedy rozstawialiśmy ekspozycję, już co fajniejsze miniatury się sprzedały :(. Za to kupiłem dwa owadożerne tłustosze: pinguicula moctezumae i jakiś inny pinguicula, chyba z pomyloną fiszką.
Wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 14 kwie 2015, o 10:16

OMG! Boskie!

Nawozisz czymś?
Pozdrawiam,
Emi

sibelius

Post autor: sibelius » 14 kwie 2015, o 13:34

Od założenia RAZ spryskałem wodą z dodatkiem florovitu dla roślin zielonych, w bardzo małej, storczykowej dawce. A normalnie podmieniam wodę nie na świeżą, ale na tą z podmian z dużego akwarium.

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 15 kwie 2015, o 20:01

świetne :)
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

ODPOWIEDZ