Zakładanie trawnika z Ricci fluitans (wgłębki wodnej)

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Aldred

Zakładanie trawnika z Ricci fluitans (wgłębki wodnej)

Post autor: Aldred » 23 gru 2007, o 21:30

Witam.
Chciałbym opisać sposób w jaki utworzyłem mały trawniczek z Ricci fluitans (wgłębki wodnej)
W bardzo szybki i prosty sposób przy użyciu kilku materiałów.
Obrazek

Oto poszczególne kroki.
Materiał:
--plastikowa kratka
--siatka na czosnek Smile
-- żyłka
--coś do obciążenia siatki
--wgłębka
Wykonanie:
Zdjęcia ilustrujące trawniczek i wykonanie umieściłem pod poniższym linkiem
http://picasaweb.google.co.uk/ffftus/Za ... uq_BCLiQ3U
Najlepiej dać na pokaz slajdów

1.kratkę dobieramy wielkością i kształtem jaki nam odpowiada. Zamiast kratki można użyć skorupy z kokosa bądź jakiegoś innego materiału na który naciągniemy siatkę.
2.do kratki przymocowałem po brzegach siatkę za pomocą żyłki.Musimy jednak zostawić tak dwie krawędzie nie "doszyte" co by było jak wsadzić do środka wgłębkę.W tym momencie przydadzą się zdolności krawieckie Very Happy
3. Jak już mamy przygotowaną siatkę to przystępujemy do upychania do środka rośliny.
4.po wyłożeniu powierzchni kratki wgłębką, naciągamy siatkę tak ażeby ładnie przylegała do zielska i "obszywamy" dokładnie na około. W ten sposób otrzymujemy bardzo ładny "plaster" gotowy do użycie Smile

Na początku przez pierwsze parę dni tak przygotowany plaster pływał sobie po powierzchni wody. Chciałem co by szybciej sie zazieleniło. Gdy wgłębka już ładnie się wybiła nad siatkę obciążyłem ją ciężarkami i umieściłem na dnie.
Obrazek
UWAGI.
Czytałem kiedyś dyskusje na temat skąd wziąć odpowiednią siatkę do mocowania. Świetnie nadaje sie do tego taka biała siateczka w którą jest zapakowany czosnek. Dostępna chyba w każdym sklepie spożywczym Smile Siatka jest elastyczna i ma bardzo drobne oczka w przeciwieństwie do tej z opakowania kiwi.
Z przygotowanym w ten sposób trawnikiem nie ma żadnych problemów. Można go spokojnie wyciągnąć przystrzyc i ułożyć na swoje miejsce.

Pozdrawiam
Obrazek

Danio12345
Imię: Michał

Post autor: Danio12345 » 26 gru 2007, o 15:01

całkiem fajny pomysł :rotfl: Mógłbyś dać fotkę całego akwarium? Bo z chęcią zobaczę jak się taka trawka prezentuje w akwarium.
W przyszłości zamierzam zrobić mcharium 120l więc mi się przyda trawka z mchu.

Pozdr.

Aldred

Post autor: Aldred » 26 gru 2007, o 23:46

Fotka całego Baniaczka jest pod linkiem, którego umieściłem w powyższym poście :-) Jakościowo nie jest najlepsza ale ogólny rzut na trawnik jest :-)
Pozdrawiam.
Obrazek

Danio12345
Imię: Michał

Post autor: Danio12345 » 27 gru 2007, o 11:47

no ładnie :-D Jak podrośnie to będzie ładnie

ODPOWIEDZ