mocowanie mchów

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
kresone

mocowanie mchów

Post autor: kresone » 15 wrz 2007, o 22:18

chciałbym się z wami podzielić moim sposobem na wiązanie mchów.
sposób ten jest o wiele prostrzy niż przywiązywanie mchu do np. dużego korzenia i zarazem wygodniejszy bo pozwala na umieszczenie mchu w dowolnym miejscu akwarium. np wśród innych roślin wysokich.

Do przywiązania mchu potrzebne nam będą nożyczki, nitka i plastykowa opaska do mocowania kabli

o np. taka
Obrazek

opaskę najlepiej jest skrócić, zwykle zostawiam około 7 cm, przy czym cięcie robię pod skosem tak aby można było łatwo opaskę potem "posadzić w żwirku"
Obrazek

kiedy mam już przycięty pasek wyjmuję z akwarium mech który ma być przywiązany. ( w tym przypadku będzie to stringi moss)
Obrazek

owijając górną część paska mchem staram się wszystkie końce pędów (młode listki) mieć u góry tak aby przywiązać tylko dolne (często brzydsze części mchu)
Obrazek

teraz owijam mech i pasek nitką dość solidnie, tak aby mech nie zsuwał się z opaski
Obrazek

zostaje jeszcze zrobienie supełka
Obrazek

i odcięcie wystających części nitki
Obrazek

Taki uwiązany mech możemy posadzić w akwarium

a na tym zdjęciu inny mech przywiązany do opaski, to Phenix Moss czyli Fissiden fontanus
Obrazek

A jakie wy macie metody na wiązanie mchów??

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Post autor: zobek » 16 wrz 2007, o 16:45

Sposób całkiem fajny :-D Jedyne moje zastrzeżenie to to, ze taka kępka mchu w akwarium zwykle nie wygląda najlepiej. Mech powinien "ożywaiać" martwe elementy (korzenie, kamienie...), wtedy wygląda najlepiej ;-)

P.S Nazwa phoenix moss dla mchu Fissidens fontanus jest "błędna". Ktoś go kiedyś tak nierozważnie nazwał i sie uczepiło.... :-P
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 16 wrz 2007, o 19:21

Kresone! Świetny pomysł!

Zobek, to czy wygląda dobrze czy źle to kwestia gustu ;-)

Nasze mchy i wątrobowce są mocowane standardowo:

- za pomocą siateczki w jakiej kupuje się owoce
- za pomocą nitki albo żyłki

Poniżej fotki.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Emi

josom
Imię: Michał

Re: mocowanie mchów

Post autor: josom » 31 paź 2011, o 11:39

Przepraszam jak najmocniej, że odkopuję temat, ale chciałbym się dowiedzieć droga Emi w jaki sposób tak ładnie zaciągasz tą siatkę na kamieniu z wgłębką? Ja sie z tym bawie i nic mi z tego nie wychodzi ;p
Pozdrawiam wszystkich akwarystów GSA!

Awatar użytkownika
Gosieks83
Imię: Małgorzata

Post autor: Gosieks83 » 31 paź 2011, o 13:58

Ja ci powiem bo wiem :)

Kładziesz siatkę na stół/lewą rękę, na siatkę kładziesz mech/wgłębkę, na to kładziesz kamień, chwytasz za końce siatki, wiążesz je razem, mocno ściągając od spodu kamienia. Czasami jak mam mało siatki to końce siatki zszywam pod spodem żyłką zamiast wiązać supły ;)
"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem." :P

KREWETKARIUM
Obrazek

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 2 lis 2011, o 16:01

No u mnie wygląda podobnie z tym, że ja moczę kamień, przyklejam wodą wgłębkę do kamienia, stawiam na stole wgłębką do góry, kładę siatkę i dociskam ręką, podnoszę kamień, obracam przytrzymując żeby siatka z wgłębką nie zjechały i wiążę pod spodem dwa końce siateczki.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Wojtas
Imię: Wojciech

Post autor: Wojtas » 12 kwie 2015, o 09:35

Ja ostatnio zakupiłem siateczkę do włosów w hurtowni fryzjerskiej i tą drobniutką siateczką przymocowałem mech do kokosa :) Siatka jest naprawdę delikatna i nawet jej nie widać.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 13 kwie 2015, o 09:02

Też kiedyś taką miałam, jest na prawdę delikatna ale wg mnie miała za duże oczka i była relatywnie droga.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Wojtas
Imię: Wojciech

Post autor: Wojtas » 13 kwie 2015, o 13:05

Ja narazie innej nie stosowałem. A co do ceny to kupiłem za złotówkę :)

Pawieoczko
Imię: Michał

Post autor: Pawieoczko » 7 mar 2016, o 14:01

Do mchów najczęściej wykorzystuję zyłkę, chociaż jest nieco trudniejsza w użyciu niż siatka, do wątrobowców, w zależności od rodzaju- zazwyczaj siateczka. O wykorzystaniu siatki do włosów słyszałem... tylko po co/. ZGodze się z Emi, droga przyjemność. Co do samego sposobu mocowania, na mokre podłoże, w przeciwnym razie wszstko sie przesuwa. polecam zajrzeć do poradników, pozdarawiam

ODPOWIEDZ