Sporofity

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Sporofity

Post autor: zobek » 7 sie 2007, o 12:45

Witam,
Zazwyczaj staramy się rozpoznawać mchy na podstawie wyglądu gametofitu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, bo nie wymaga sporej wiedzy, ani różnego sprzętu. Jednak przy rozpoznawaniu tą metodą, można się łatwo (i grubo) pomylić. Trafniejszej identyfikacji można dokonać na podstawie oględzin sporofitu. Jest do tego jednak potzebna olbrzymia wiedza.
Ale mech ze sporofitmami to (przynajmniej dla mnie) piękny widok. Sprawia wrażenie naturalności i napewno przyciąga wzrok ;-)
Powód powstania sporofitów też nie jest do końca znany (chodzi to oczywiście o najpopularniejsze mchy akwariowe, dlaczego czynią to mchy "zwykłe" jest chyba oczywiste). Ja sam mam dwie hipotezy, ale zadna niesprawdzona i obie skrajnie rózne :lol:
Aby dojść do rozwiązania tej zagadki mam do was malutkie pytanko. Czy mchy wykształcają u was sporofity :?: jakie to mchy :?: w jakich warunkach rosną :?: Moze gdy poznam odpowiedzi na te pytanka będę blizej rozwiazania tej dręczącej mnie od wizyty u gan'a zagadki...
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 7 sie 2007, o 13:37

A możesz bardziej opisać czego mam wypatrywać :?: Bo z biologią to zawsze byłem jakoś na bakier :lol: Może jakieś przykładowe zdjęcie :?:

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 7 sie 2007, o 13:40

Czy chodzi o takie coś ?

Obrazek

Zdjęcie z internetu ze strony http://www.fotografia-przyrodnicza.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 7 sie 2007, o 14:19

Kurcza faktycznie, zapomniałem wyjaśnić... Jest to coś takiego własnie jak Emi pokazała. Postaram się wieczorem wkleić zdjecie x-mass'owychz mojego baniaka.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 10 sie 2007, o 03:36

no i jak masz tą fotkę, jestem ciekaw, bo wydaje mi się że jeszce nigdy żaden mój mech nie miał sporofitów

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 10 sie 2007, o 09:08

Mam, ale okazało się, że nie u siebie na kompie, tylko na taty laptopie... postaram się dzisiaj coś zadziałać.

Awatar użytkownika
Garbus
Kontakt:

Re: Sporofity

Post autor: Garbus » 20 lis 2009, o 13:19

Hej!
Za przyzwoleniem, odgrzewam stary temat. Mam pytanko dotyczące mojego taiwana (chyba). Wypuścił on kilka sporofitów. Moje pytanie brzmi: czy coś się dzieje po tym jak wypuścił sporofit?
Z góry przepraszam za czarno - białą fotkę...

Obrazek

Pozdrawiam!
Akwarysta na zawsze

Awatar użytkownika
zobek

Re: Sporofity

Post autor: zobek » 20 lis 2009, o 19:42

Garbus pisze:mojego taiwana (chyba)
Nie jest to taiwan, a nawet żadne Taxiphyllum. To jakaś Vesicularia- jaka powiem jeśli dostanę zdjęcie całej gałązki (najlepiej na jasnym tle) no i może fotkę kępki w akwarium ;)
Garbus pisze:czy coś się dzieje po tym jak wypuścił sporofit?
Nic :) Po jakimś czasie sporofity zapewne znikną, do tego czasu ciesz się naturalnym wyglądem mchu :)

ODPOWIEDZ