Pomoc dla Chishio Hidaka

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Pomoc dla Chishio Hidaka

Post autor: zobek » 30 maja 2007, o 19:35

Witam,
Podczas przeglądania chyba najlepszego na świecie forum o mchach (http://www.killies.com) natrafiłem na pewną sprawę. Proszę was o przeczytanie mojego tłumaczenia postu pana Loh'a KL.

"Cześć chłopaki,
Chishio Hidaka, japońska dziewczyna pisząca pracę magisterską na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze wysłała mi wczoraj ten e-mail.

Drogi panie Loh Kwek Leong,

Witam, jestem Chishio Hidaka.
Dziekuję za poprzednie odwiedziny w naszym laboratorium.

Ponieważ zna pan dużo ludzi ze światka akwarystycznego, mam prośbę. Przeprowadzam badania do mojej pracy magisterskiej na temat mchów akwariowych.
Jak pan juz wie, na rynku mchów akwariowych jest spore zamieszanie, z powodu trudności w identyfikacji gatunków. Celem moich badań jest rozróżnenie mchów na podstawie metody AFLP (metoda związana z różnicami w DNA), aby identyfikacja była bardziej przekonywująca.
Do projektu potrzebuję po 10 próbek z każdego z poniższych gatunków:
Java moss- Taxiphyllum barbieri
Weeping moss - Vesicularia Ferrieri
Erect moss- Vesicualria reticulata
Christmass moss- Vesicularia montagnei
Singapore moss- Vesicularia dubyana
Jeżeli to mozliwe, chciałabym, żeby każda próbka pochodziła z innej populacji, ponieważ potrzebuję zebrać jak najwiecej różnych sekwencji DNA dla każdego gatunku.
Chcę wypróbować tą metodą na tych 5 gatunkach, aby sie upewnić, czy działa.
Pomoże mi pan zdobyc te próbki?
Dziękuję
Pozdrawiam
Chishio Hidaka

Gdyby warunki były idealne, znaczyło by to, że musi ona zbierać mchy z ich naturalnych siedlisk z 10 różnych miejsc. Ale musimy byc realistami. Nie wiemy gdzie znaleźć wiekszosć mchów z listy. A wielu z nas trzyma je w zbiornikach. Pomimo, że jest duże prawdopodobieństwo, że większość waszych mchów pochodzi pierwotnie z mojego akwarium, :lol: można jednak liczyc na różnice, jeśli rosły w waszych akwariach przez jakiś czas. W końcu dałem wam tylko małe porcje, a reszta wyrosła u was. Więc proszę, pomóżcie. Potrzebne jest po 10 próbek z każdego mchu. Próbka nie musi być duża, wystarczy tyle ile zmieści się w małlym woreczku, tak jak na zdjeciu:

Obrazek

Chishio jest atrakcyjną młodą dziewczyną, więc niebezpiecznie jest podawać jej adres obcym. A ja jestem starym człowiekiem, który ma niewiele do stracenia, dlatego wysyłajcie mchy do mnie. Oto mó adres:

Loh Kwek Leong
Block 104 Towner Road
#08-324
Singapore 322104

Rozmawiałem z Chishio i zgodziła sie ze mną, że jeśli chodzi o Vesicularia dubyana, to poszuka go w naturalnych siedliskach w Singapurze, ale ciągle potrzebuje waszej pomocy jeśli chodzi o inne mchy, w szczególności Erect moss i Christamass moss. W ubiegłych latach wysłałem setki kopert z tymi dwoma mchami. Jak na ironię teraz cieżko jest je znaleźć w lokalnych akwariach, wszystkie zbrązowiały i poumierały, lub zmieszały sie z Singapore moss'em. Więc proszę, jeśli macie te mchy w swoich akwariach byłbym bardzo wdzieczny gdybyście wysłali mi małe ich porcje.

W zamian z przyjemnością wyślę wam coś czego jeszcze nie macie. Mogę wysłać flame moss'a, "fern gametophyte" (w Polsce bardziej znane jako eleóSüßwassertang), Fissidens fontanusaa, lub Fissidensa zippelianus'a, lub mech probnie nazwany Mini-Java (założe sie, ze tego jeszcze nie macie :lol: ) Oto fotka:

Obrazek

A oto zdjecie Chishio pracującej w laboratorium. Przekonalem ją, aby pozwoliła mi umieścić to zdjęcie. Powiedziałem jej, żeby był lepszy odzew, zawsze lepiej jest być szczerym i otwartym. W koncu to niegrzecznie być anonimowym, jeśli prosi się o przysługę.

Obrazek

Pomożecie jej, prawda?

Loh K L"

Starałem sie jak mogłem, żeby przetłumaczyć to porządnie, jednak mogły zakraść się pewne błędy. Post w oryginale do przeczytania tutaj: http://www.killies.com/forum/viewtopic.php?t=3565

Ponieważ załatwiałem z Lohem wcześniej pewne interesy (zamiany na mchy), od razu pomyślałem, że pomogę. I tak od słowa do słowa zgadalismy się, że akcja cieszy się małym powodzeniem, a jeśli się nie uda, ta miła Japonka nie obroni pracy magisterskiej :-(

Ja od siebie oczywiscie wysyłam co mogę, czyli próbki Jawaja, x-mass'a i weepinga (nie mam erecta, a singapore bedzie skompletowany). Proszę o pomoc również was. Jeżeli macie te gatunki u siebie podeślijcie/podrzućcie mi próbkę (nie wymagam od was wysyłania mchów do Singapuru, tym ja się zajmę). Oczywiście odwdzięczę się jakimiś ciekawymi mchami (nie tak ciekawymi jak Loh, ale mam trochę ciekawostek ;-) ).

Gdyby ktoś był zainteresowany pomocą jak i pozyskaniem ciekawych mchów w zamian proszę o kontkakt w tym wątku, bądź na PW.

Pozdrawiam

hibek

Post autor: hibek » 30 maja 2007, o 21:38

Cześć
Z przyjemnością oddam Ci mchy które mam.
Co do odbioru to dogadamy się już na prv

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 31 maja 2007, o 06:30

ja też mogę pomóc mogę dostarczyć ci weepinga x-masa jawe i erect (chociaż ten ostatni to sam się upewnisz czy nie ma tam gałązek stringi)

napisz kiedy planujesz to wysłać

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 31 maja 2007, o 09:09

Palnuję wysłać jak najszybciej, mam nadzieję, ze akcja zamknie się w dwóch tygodniach.
Loh prosił, aby każdy mech był podpisany imieniem i nazwiskiem osoby, od której był zebrany, więc potrzebuję na to waszej zgody.
Pozdrawiam
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 31 maja 2007, o 09:11

Nasze mchy pochodzą od Ciebie ale zawsze możemy dać troszkę (tak jak pisales zawsze to inne parametry wody). Jesli sie nie myle to akurat jawajski mamy własny.
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 31 maja 2007, o 09:13

Super super super :mrgreen:

Awatar użytkownika
kasia2005

Post autor: kasia2005 » 31 maja 2007, o 09:25

ja mam nie od zobka ale co to za gatunki to nie wiem :-/
oczywiście służe pomocą :mrgreen:
... i nie mieszaj wina wódki, bo zarzygasz sobie butki...

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 31 maja 2007, o 09:33

Z identyfikacją nie powinno być problemów ;-) Zainteresowanie jest tak duże, że chyba przedłużymy akcje do spotkania, wtedy sie spotkamy i spokojnie powymieniamy.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i proszę sobie wybierać coś z moich akwariów :lol:

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 31 maja 2007, o 09:35

zobek pisze:ainteresowanie jest tak duże, że chyba przedłużymy akcje do spotkania, wtedy sie spotkamy i spokojnie powymieniamy
I to jest najlepsza opcja ;-)
proszę sobie wybierać coś z moich akwariów
To ja bym prosil cale jedno mcharium :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 9 cze 2007, o 12:26

Spotkanie za tydzień, więc czas doprecyzować. Proszę o wpisanie się tutaj do wątku bądź o info na PW kto jakie mchy przyniesie i konieczine jakie mchy życzy sobie w zamian.

ODPOWIEDZ