Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
OTTO
Imię: Tomek

Re: Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Post autor: OTTO » 2 lut 2014, o 13:23

Gałęzatka niespecjalnie chce zarastać na boki a przynajmniej nie w oczekiwany przez nas sposób
W takim razie jest ona zagadką dla nas zagadką jak ona rośnie.
Skoro nie rośnie w górę i nie trzeba jej przycinac, na szerokosc też nie rośnie, to czy ona w ogóle rośnie ???
Ciekawi mnie to czy ona się zmienia ? Przecież nie może byc tak że rozłożę ją na dnie i będzie tak leżała i brzydła, bo coś co nie rośnie- nie zmienia się brzydnie, to tak jakbym sztuczną roślinkę wsadził.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 2 lut 2014, o 13:52

No cośtam rośnie ale straaaaasznie powoli dlatego napisałam "nie w oczekiwany przez nas sposób". Bo przecież każdy z nas chciałby po 2 miesiącach mieć piękny zielony gęsty trawnik z 5 sadzonek jak w high-tech'owym pompowanym CO2 zbiorniku. Gałęzatka ma tą zaletę, ze mało się zmienia, rośnie prawie przy świeczce ale nie brzydnie a żeby ją ubić to trzeba się mocno namęczyć. Przynajmniej mnie się nie udało.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 3 lut 2014, o 17:35

Dobra, mcharium wystartowało :)
Jutro w odpowiednim dziele,pochwalę się efektami.

Dziękuję bardzo koleżance Emi za pomoc :D :D :D

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 4 lut 2014, o 09:16

Czekam z niecierpliwością na efekty (choć niecierpliwość w akwarystyce zwłaszcza przy czekaniu na rozrost w mcharium nie odą w parze ;) ).
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 18 kwie 2015, o 07:52

W tle widać poprzednie (jeszcze czynne, mcharium, krewetkarium, nie wiem jak to nazwać)
A z przodu nowy projekt, wiem że będzie bazalt i ziemia pod nim, niby miały by to być LT, ale przy oświetleniu 11 W na zbiornik 15 litrowy nie ma takiej opcji, więc będę robił podmiany 10-20 % w zależności od tego co się będzie działo co 1-2 tygodnie. Muszę jeszcze zakleić czarną okleiną tylną ściankę
Obrazek

Teraz liczę na waszą radę, co dać na korzonek, jakiś mech czy wątrobowiec- w życiu tego nie miałem i nie wiem z czym to się je ???
Na dnie będzie mały heniek i lignit porośnięty mchem milimeter- widoczny na zdjęciu w tle.
Co wiec mi polecicie na ten korzeń żeby fajnie porosło i się trzymało, bo mech Phoenix nie bardzie się wrasta w cokolwiek.

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 22 kwie 2015, o 09:02

Który z tych mchów dobrze przyrasta (oczywiście z czasem) ko korzenia ?

- Weeping Moss
- Singapior Moss
- Taiwan moss

I przy ostatnim mam pytanie, bo mam Christmas moss i czym on się różni od Taiwan ? Czy nie jest tak że Taiwan jest po prostu mniejszy od niego ?

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 22 kwie 2015, o 10:17

Taiwan należy do rodzaju Taxiphyllum a x-moss do Vesicularia więc różnica jest dość spora. To już weeping i singapore jest x-massowi bliższy niż taiwan :)
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 22 kwie 2015, o 20:33

No dobrze, ale który najlepiej się wtasta w korzeń?

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 23 kwie 2015, o 10:25

Generalnie mchy puszczają ryzoidy więc każdy z nich ma możliwość przyczepienia się do korzenia. Na początku i tak będziesz musiał nitką albo żyłką przywiązać i krótko przyciąć, wtedy ładnie i szybko się rozrastają na korzeniach. Niestety im grubsza warstwa mchu tym bardziej od drewna odłazi więc trzeba go porządnie i często przycinać. Ja bym dała taiwana bo jest wg mnie ładniejszy i delikatniejszy ale to wydaje mi się kwestia gustu.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 23 kwie 2015, o 18:47

No właśnie Taiwan chyba jest mniejszy niż Christmas, przez co wydaje się być gęstszy .
Dzięki za podpowiedź.

Ciekawe czy mały heniek pociągnie mi na samej ziemi+bazalt, i potas z carbo co 3 dni ?

ODPOWIEDZ