Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
OTTO
Imię: Tomek

Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Post autor: OTTO » 17 sty 2014, o 14:52

Jak w temacie, chcę mcharium w zbiorniczku który jest na zdjęciu, w którym będą krewetki RC.
Wymiary zbiornika to 30 cm wysokości i 26 cm szerokości, od ścianki do ścianki, a jest to sześciokąt.
Lampka będzie taka jak na zdjęciu i ma 11 w
Podłoże to czarny bazalt, o drobnej granulacji tzw. czarny piasek.
Chciałbym nawozić solami i dawkować Carbo w płynie (konkretnie ro Aldehyt ) CO2 odpada do tak małego zbiorniczka- koszta.
Filtr jako że obecny kaskadowy HBL-301 to kompletne dziadostwo który wciąga może 10% tego co powinien, chcę zastąpić kubełkiem Fluval 205 który stoi nieużyteczny w piwnicy.
Wiem to duży filtr jak na taki zbiorniczek, ale chce go przydławić na zaworze.
A zanim go użyję to chce podpiąć do do dużego zbiornika- roślinnego, aby sobie pochodził z 2 tygodnie i dojrzał-zagnieździły się bakterie, potem dopiero wystartuję z mcharium, chyba się uda ???

Teraz pytania do Was:
1. Chciałbym abyście doradzili mi jaką skałkę tam dać aby rósł na niej dobrze mech, myślę o jednej większej skałce na tył zbiornika-wiem że jest mały ?
2. Jaki mech radzicie na tą skałę ?
3. Czy tylko ten jeden mech dać na skałkę i samym zbiorniku, czy jeszcze jakiś ?
4. Co na dno jako trawnik, zaznaczam brak CO2, czy Glosia będzie rosła jako trawnik przy takim świetle, może coś innego polecacie jako trawnik.
5. Czy dawać coś w podłożę? Jakieś kulki z nawozem, może ziemię ?- mam w roślinniaku .
Obrazek

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Re: Chcę założyć mcharium- pomożecie, doradzicie ?

Post autor: Emi » 29 sty 2014, o 12:26

Bardzo wysoki zbiornik jak na tak słabe światło. Wg mnie dla tak wolnorosnących roślin jakimi są mchy nawożenie można pominąć, żarcie dla krewetek powinno wystarczyć. Możesz tam ewentualnie dodać ciupkę aldehydu. Trawnik uda się wg mnie tylko z gałezatki. Ze "skałek" w mchariach podobają mi się duże kawałki lawy. Fajnie się na nich szczepi mchy i dobrze się je układa jak klocki. Mchów możesz tam dać kilka rodzajów bardzo się między sobą różniących np phoenix, creeping i willow gigantea, będzie łatwiej trzymać w nich porządek. Mchy nie zapuszczają korzeni więc nawożenie kulkami jest wg mnie zbędne.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 29 sty 2014, o 16:52

Plan mam właśnie żeby trawnik był z gałązetki, tylko nie wiem czy można na chamca ją z kulki rozbebeszyc, no i czym ją przytwierdzic żeby nie odpływała, chyba że wystarczy jak w jednym miejscu położę na niej np. BENIBACHI MIRONEKUTON ?
Będzie się ładnie prezentowa białe na zielonym ;) tylko czy gałązetka nie będzie gniła w miejscu gdzie będzie na niej stała skałka ?

Ze skałek to będę chciał dac albo CZARNĄ LAWĘ albo DRAGON STONE może nawet kawałek LIGNITU.
Myślę że jest to zbyt mały zbiornik na korzeń który miałby porośnięty mchem imitowac drzewo ?

Słuszna uwaga co do wysokości zbiornika, dorzucę grubego bazaltu pod ten drobniutki to zrobi się wyżej :)

Z mchów to planowałem już PHOENIX - na bank, oraz byc może MILIMETER lub SPIKY i myślałem o MINI PELI- tego wątrobowce chciałem tak w ogóle da do mojego roślinniaka (240 l) jak trawnik na pierwszy plan, chciałem go zaszczepi na plastikowej siatce, takiej do styropiany- fakt brzydka bo biała, ale z tak małymi oczkami innej nie znalazłem.
Nie wiem też jak długo zejdzie mini peli zarośnięcie prostokąa 60cm x 10 cm ???
Wiadomo są nawozy i CO2 ale ona i tak ponoc wolno rosnie, ale podobno warto poczekac, bo jest dosc wdzięczna jako trawnik.

Z tych co Ty proponujesz "creeping" potrafi dośc szybko rosnąc , natomiast willow gigantea jest zaczepisty i będę go szukał :)

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 30 sty 2014, o 11:49

Plan mam właśnie żeby trawnik był z gałązetki, tylko nie wiem czy można na chamca ją z kulki rozbebeszyc, no i czym ją przytwierdzic żeby nie odpływała, chyba że wystarczy jak w jednym miejscu położę na niej np. BENIBACHI MIRONEKUTON ?
Będzie się ładnie prezentowa białe na zielonym ;) tylko czy gałązetka nie będzie gniła w miejscu gdzie będzie na niej stała skałka ?
Rozbebeszyć kulkę, ona jest pusta w środku więc można ją na płasko rozłożyć. Bierzesz siatkę plastikową i przyszywasz żyłką albo nitką do siatki. Jak na gałęzatce coś położysz to będzie gniło w tym miejscu.
Ze skałek to będę chciał dac albo CZARNĄ LAWĘ albo DRAGON STONE może nawet kawałek LIGNITU.
Myślę że jest to zbyt mały zbiornik na korzeń który miałby porośnięty mchem imitowac drzewo ?
Jak dobrze ułożysz skałki na dole a drzewko nie będzie za duże to się może udać. Do obsadzenia góry można zastanowić się nad weeping'iem. Wdzięcznie opada w dół.
Nie wiem też jak długo zejdzie mini peli zarośnięcie prostokąa 60cm x 10 cm ???
Baaaardzo długo :) Zrezygnowałabym z mini pelii i szczerze mówiąc nie widziałam jej nigdzie jako trawnik no może poza zbiornikiem Marcina tu: http://imageshack.us/a/img802/6558/20130609047.jpg
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 30 sty 2014, o 15:30

Który więc z mchów polecisz jak trawnik do dużego roślinniaka ?
Może właśnie gałązetkę ale też wieki potrwa zanim mi zarośnie :(
Bierzesz siatkę plastikową i przyszywasz żyłką albo nitką do siatki
A czy trzeba ją w jakiś sposób potem pielęgnowac ? Przycinac raczej nie bedzie co, ale jak ona rośnie, odnawia się sama, czy rozrasta się tylko na boki, stara częsc obumiera i rośnie nowa czy jak ?

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 30 sty 2014, o 16:00

Może właśnie gałązetkę ale też wieki potrwa zanim mi zarośnie :(
Kup sobie kilka kulek gałęzatki i rozłóż ją na płasko na kawałkach siatki, które będziesz rozkładał na dnie. W szybki sposób jesteś w stanie pkryć całe dno pięknym zielonym dywanem.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 30 sty 2014, o 20:33

A jak z pielęgnacją takiego trawniczka ? Jest bezobsługowy ?

Myślę też nad Hydrocotyle sp. japan, miałem ją kiedyś choc nie jako trawnik i największa jej zaleta dla mnie to że można ją ciąc w nieskończonosc bez konieczności przesadzania i zawsze odrastała.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 31 sty 2014, o 09:32

Gałęzatka jest najbardziej bezobsługowa trzeba tylko dbać o to aby nie zalegał na niej syf. Mech jakoś do mnie jako trawnik nie przemawia. Hydrocotyle na trawnik? Dla mnie trochę za wysoko może dlatego, ze mam akwarium tylko 40 cm wysokie. Zawsze preferowałam niskie trawniczki z glosi, elatiny, małego heńka i raz miałam z ponikła ale wyrastało u mnie dość wysoko więc się pozbyłam.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
OTTO

Post autor: OTTO » 31 sty 2014, o 20:47

Gałęzatka jest najbardziej bezobsługowa trzeba tylko dbać o to aby nie zalegał na niej syf
To fajnie na bank trafi do mcharium- czy ona troszkę wyrośnie poza obrzeża siatki do której ją przywiążę ?
Kawałek trafi też do dużego baniak, bo gdybym chciał pokryc obszar 80 cm x 15 cm to potrzebowałbym tego dosc trochę- a to są koszta.
Dlatego dam trochę na próbę a resztę zarośnie:
Hydrocotyle na trawnik? Dla mnie trochę za wysoko
Jak będzie szła za wysoko to usunę lub puszczę w inny rejon, jednak mam 0,7 wa na litr więc powinna się płożyc, roślinniak mam wysoki na 50 cm, z tego 7 cm to bazalt i 3 cm od góry są bez wody, więc też wychodzi 40 cm :)

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 2 lut 2014, o 08:43

Gałęzatka niespecjalnie chce zarastać na boki a przynajmniej nie w oczekiwany przez nas sposób. No tak, hydrocotyle przy dużym świetle nawet się płoży :)
Pozdrawiam,
Emi

ODPOWIEDZ