Identyfikacja gatunków

Dyskusje o mchach i wątrobowcach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Identyfikacja gatunków

Post autor: zobek » 20 mar 2007, o 17:40

Witam,
Pierwszy post na tym podforum i mój pierwszy w roli moderatora (bardzo dziekuję za zaufanie :-P ).
No więc tutaj wklejamy zdjecia mszaków, których nie jesteśmy pewni i chcielibyśmy upewnić sie co do gatunku.
Aby ułatwić identyfikację proszę wklejać dwie fotki. Jedna to zblizenie na gałązkę, a druga to zdjęcie kępki mchu w akwarium. Przydatnymi informacjami mogą okazać się także warunki w akwarium, ale bez szaleństw ;-) wystarczy orientacyjne oświetlenie :lol:

Pozdrawiam i zapraszam do czynnego udziału w życiu tego podforum (jak i całego forum) :mrgreen:

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 25 mar 2007, o 19:05

Seboos: Poprzedni post (nieistniejący użytkownik) prosił o identyfikacje mchu

Czy mógłbyś dać zbliżenie na gałązkę, a szczególnie na stożek wzrostu :?:
Może to być Leptodictyum riparium- stringy moss, ale również jakiś Drepanocladus
Ostatnio zmieniony 31 sie 2007, o 15:05 przez zobek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 25 mar 2007, o 23:11

a ja cię zapytam o nazwę tego zdrojka
nie proś mnie o lepsze zdjęcie bo się nie da
wiem że pośrednio pochodzi z twojego akwarium
i tak na moje oka to ma choinkowy układ gałązek
Załączniki
160 marzec 2007 001.jpg
160 marzec 2007 001.jpg (41.01 KiB) Przejrzano 3706 razy

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 26 mar 2007, o 18:16

Mech od Tomka jak sądzę :-P Jeśli tak, to jest to jedna z form Fontinalis antyperitica var antyperitica. W swoim akwarium mam dwie zupełnie inaczej wyglądające formy tego mchu. Mam jednak pewność, że to ten sam mech, poniważ był wysyłany do identyfikacji do briologa ;-)

Oto kilka zdjeć tego mchu, jednak z okresu, kiedy miałem troche problemy z nawożeniem (szczerze mówiąc ciągle powracające do mnie jak bumerang. Gdy sie ich na chwilę pozbędę, to za miesiac wracają znowu)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 27 mar 2007, o 21:44

Niespodziewam się, żeby było aż tyle próśb o identyfikację. Nie oszukujmy się, nawet na forum w całosci poświęconym mszakom nie ma aż takiego powodzenia ;-) A jeśli już nie będzie sie dało nic znaleźć, to po prostu wydzielę odpowiednie posty do osobnych tematów. Narazie wymagam dyscypliny i wklejanie zdjeć z prośbą o identyfikację w tym wątku.

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 27 mar 2007, o 22:29

EDI pisze:Sorry, ale nie bardzo rozumiem oco ci chodzi. Bo chyba nie bedziemy w tym jednym poscie identyfikowac wszystkich mchow ;-) Bo za jakis czas trzeba bedzie kilku godzin zeby przewinac calego posta
Ale dzięki temu unikniemy powtarzających się postów po raz n-ty a co to za mech a Zobek (lub ktoś inny) nie będzie odpowiadał po raz 100 ze jest to glon/mech taki a taki.
Ofc z czasem można przykleić wątki o każdym z polularnych glonów ...
A co do przeszukiwania zawartości ... cierpliwości przede wszystkim ...
IMHO - najpierw poszukajmy a jeśli nie znajdziemy to pytajmy ;-)
Wydaje mi się, że takie przyklejone wątki, pozwalają na usystematyzowanie informacji i wiedzy ...
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
viola
Imię: Violetta

Co to za mech ?

Post autor: viola » 28 sie 2007, o 17:18

Znalazłam ten mech na ogródku.Od tygodnia jest w wodzie, czy ktoś go topił i jak sie nazywa ? :-)
Załączniki
Kopia HPIM7394-800.jpg
Kopia HPIM7394-800.jpg (29.76 KiB) Przejrzano 3704 razy
1.JPG
1.JPG (28.49 KiB) Przejrzano 6032 razy

Awatar użytkownika
zobek

Post autor: zobek » 28 sie 2007, o 17:30

Jedyne co mogę powiedzieć napewno z podanych przez Ciebie informacji to to, że tydzień to za mało, aby cokolwiek powiedzieć o jego przydatności do wzrostu submersyjnego ;-)

Co do przynależności rodzajowej to moze to być jakieś Brachythecium, sądząc po popularności (chyba, że masz jakiś wyjątkowy ogródek ;-) ) moze to być Brachythecium rivulare, ale głowy, ani nawet palca, nie dam.
Mogłabyś opisać siedlisko, a najlepiej dać fotkę z natury i postarać się, aby kolory były jak najlepiej oddane :?: Jeśli jednak kolor jest raczej jasny, to jestem coraz pewniejszy swego :lol:

Jeśli się nie mylę, to u mnie nie rósł, ale moze u Ciebie mu się spodoba :->

Awatar użytkownika
viola
Imię: Violetta

Co to za mech ?

Post autor: viola » 28 sie 2007, o 17:46

Kolory sa realne. Mech ma gałazki bardzo jasne, ale może to zasługa tego, ze są one młodziutkie. Co do miejsca, jak bede na ogródku to zrobie dokladne siedlisko, ale juz moge podac , rósł pod wiśnią, korzenie wiśni "wyszły", są bardzo wilgotne ( jak cala tamten teren) i na nich rósł. Oderwalam go z kawalkiem drewienka wiśni. :-) Co do wyjątkowości ogródka, rozmawialam z Emi, niedługo sami sie przekonacie jak wpadniecie na grilla :mrgreen: ( weźcie z sobą wtedy jakieś woreczki na próbki mchów bo tego tam dostatek :)

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 28 sie 2007, o 20:18

Oooo, czy mamy rozumieć, że zapraszasz GSA na akwarystycznego grilla na działeczce? :mrgreen:

Zobek, nie bij... to tylko taki maciupeńki OT ;-)
Pozdrawiam,
Emi

ODPOWIEDZ