Hodowla glonów

Wszystko o glonach

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
hydrophil
Członek GSA
Imię: paweł

Hodowla glonów

Post autor: hydrophil » 17 kwie 2007, o 21:04

Witam,

od 4 tygodni przeprowadzam doświadczenie, które ma na celu zweryfikowanie "stosunku Redfielda" w wodzie słodkiej.

W 2 akwariach 3l z różnym stos. N:P otrzymałem piękne kolonie zielenic oraz cyjanobakterii, co potwierdza tezę, którą przedstawiłem wcześniej.
Więcej na ten temat - na spotkaniu w sobotę. ;-)

Foty na forum będą po spotkaniu.
pozdrawiam
Paweł Borówka

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 2 maja 2007, o 14:06

No i gdzie te foty? ;-)
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
hydrophil
Członek GSA

Post autor: hydrophil » 8 cze 2007, o 17:31

Witam,

po 80 dniach eksperymentów - moja hodowla zielenic i cyjanobakterii wygląda tak:

Obrazek
Fot.1

Obrazek
Fot. 2

Obrazek
Fot. 3

Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że jest to "domowy" eksperyment i nie należy go traktować jak rzetelne badania laboratoryjne.
Dlatego też forma i język artykułu, mają być z założenia przystępne dla jak najszerszej rzeszy akwarystów.

Fot. 1 przedstawia 2 zbiorniki o pojemności ok 3l, ustawione na parapecie okiennym, oświetlane promieniami słonecznymi.
Fot. 2 - zielenice.
Fot. 3 - cyjanobakterie.

Zbiorniki napełniłem wodą akwariową z niemierzalnymi wartościami NO3 i PO4. Następnie do zbiornika A (po lewej)
dodałem roztworu KNO3 i KH2PO4 tak, aby stosunek NO3/PO4 wynosił 68/1 (Buddy). Po kilku dniach umieściłem tam skałę
(piaskowiec z domieszkami tlenków i wodorotlenków żelaza), na której po kilku dniach pojawiła się piękna kolonia długich
zielonych "nitek". Ciekawym jest fakt iż w zbiorniku A występują liczne bezkręgowce (m.in ślimaki, których odchody są
widoczne jako małe, czarne punkty pośród zielonych nitek), zaś w B ich populacja jest znacznie mniejsza - wręcz niezauważalna. :-D

W zbiorniku B stosunek NO3/PO4 wynosił 0.68. Do akwarium B również trafiła skała, ale także ok 20g mułu z akwarium.
Niestety po ok 4 tyg. sinic nie było zbyt dużo. Dodałem więc ok 5g cyjanobakterii z kolonii jaka się rozwinęła u zaprzyjaźnionego kolegi akwarysty. ;-)
Aby przyspieszyć namnażanie wsypałem 5g wysokobiałkowego pokarmu dla ryb. Nie minął tydzień a kolonia sinic powiększyła się bardzo znacząco. :-D
Na fot. 3 widać również pęcherze tlenu powstałe na skutek fotosyntezy.

Na dzień dzisiejszy (8.06.2007) w akwarium A poziom PO4 jt niemierzalny, NO3 ok 50mg/l. W akwarium B obydwa parametry są zerowe.
Testy jakich użyłem to:
NO3: Sera, Hagen
PO4: JBL

Teraz wnioski:
eksperyment miał na celu wykazanie, czy teza zawarta w artykule Charlesa Buddendorfa o Stosunku Redfielda może
pomóc w kontroli występowania sinic i zielenic.
Docelowo w żadnym ze zbiorników nie pojawiły się inne "glony" niż zakładano na początku. Można wysnuć więc wniosek, że prawidłowe
utrzymywanie poziomów azotanów i fosforanów w akwarium pomoże nam w kontroli glonów. Oczywiście jest to tylko jeden
z wielu czynników odpowiedzialnych za równowagę biochemiczną w akwariach i należy o tym pamiętać!
Doświadczenie uważam za udane.

Mam nadzieję, że informacje, które tutaj zawarłem pomogą wszystkim akwarystom,
borykającym się z niekontrolowanym rozrostem zielenic i sinic w swoich zbiornikach. :!: :-D :-D :-D
pozdrawiam
Paweł Borówka

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 20 cze 2007, o 22:36

Emi i Seboos nie gęsi i swoje sinice mają :mrgreen:
Załączniki
sinica 2.JPG
Sinica w powiększeniu
sinica 2.JPG (105.33 KiB) Przejrzano 6697 razy
sinica 1.JPG
Zdjęcie sinicy porastającej roślinkę
sinica 1.JPG (129.78 KiB) Przejrzano 6658 razy
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
hydrophil
Członek GSA

Post autor: hydrophil » 21 cze 2007, o 00:04

Moje gratulacje,

wiedziałem, że na coś sie przydam. ;-) :mrgreen:

Czekam na dalszą relację,j ak doszło do tak pięknej inwazji cyano.

PS. Czyżby to moja kolonia znalazła odpowiednią niszę w Waszym akwa??? :mrgreen:

PS2. Oczekuję kolejnych, równie wspaniałych fot :!:
pozdrawiam
Paweł Borówka

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 21 cze 2007, o 08:00

Spoko spoko, brak higieny w zbiorniku, brak podmianek, strasznie brudny fan mini nieczyszczony chyba ze 3 miesiące, przerybienie ostro brudzącym gupikiem, żwir którego spod mułu ledwo co było widać, two=17, tww=15, NO3=0, ph=7. Glony trzymały się na jako takim poziomie łatwym do opanowania biorąc pod uwagę to, ze codziennie przyświecało tam słonko. Eksplozja turkusu nastąpiła w ciągu 2 dni po zasłonięciu bezpośredniego dostępu do słońca. Najlepsze jest to, ze w tym zbiorniczku wyhodowałam swoje najbardziej wypasione i najładniejsze redki i babaulti :mrgreen:

Następne będą zielenice bo mam już piękną kolonię założoną ;-)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2007, o 08:04 przez Emi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 21 cze 2007, o 08:03

hydrophil pisze:Czyżby to moja kolonia znalazła odpowiednią niszę w Waszym akwa???
Jak najbardziej ;-)
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
cyba2
Członek GSA
Imię: AGA
Kontakt:

Post autor: cyba2 » 21 cze 2007, o 10:37

To jakiś TRYND tymi glonami? ;-)

Pytam, bo chciałabym być na czasie :mrgreen:
Obrazek
---------------------------------------------------------------------------
160l - słodkie
30l - posolone

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 21 cze 2007, o 10:40

Założyłaś już tego parapeciaka? Jeśli tak to wkrótce dołączysz do grona gloniastych :mrgreen:
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
cyba2
Członek GSA
Imię: AGA
Kontakt:

Post autor: cyba2 » 21 cze 2007, o 10:53

Ok, czyli nie jestem zacofana ;-) :lol:
Obrazek
---------------------------------------------------------------------------
160l - słodkie