Fotografowanie akwarium oraz jego mieszkańców

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

CYNIG
Kontakt:

Post autor: CYNIG » 17 lut 2008, o 20:34

Odpiszę już tak króciutko żeby nie ciągnąć nadmiernie tematu.
ad1. zakładasz że masz taką samą strefę widzenia jak ryba? :rotfl:
ad2. jasne ze goła lampa może bardziej dać po oczach, ale tu nie rozpatrujemy takiej sytuacji (chyba)
ad3. nie wiem, nie znam się na tyle na fizjologii ryb, może masz rację
ad4. świetlówki dają światło ciągłe a nie nagłe walnięcie po oczach. No i moce nieco różne.

Nie było moim celem wywoływanie paniki, ale próba wzięcia pod rozwagę wpływu naszych sesji fotograficznych na kondycję naszych rybek.
Ot i tyle.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 17 lut 2008, o 20:47

CYNIG pisze: Nie było moim celem wywoływanie paniki, ale próba wzięcia pod rozwagę wpływu naszych sesji fotograficznych na kondycję naszych rybek.
I to też właśnie czynimy - tzn zastanawiamy się nad tym czy wywiera czy nie.
Nie będę się już bawił w szczegóły - temat można by ciągnąć godzinami i rozważać miliony aspektów i czynników. Po Twojej odpowiedzi na pkt 1 jak sam widzisz - trudno rozpatrywać wpływ błysku na ryby biorąc pod uwagę własne (ludzkie) doświadczenia.
Z pewnością błysk i sesja wywierają jakiś (zły?) wpływ na ryby, ale jeśli robimy to z umiarem (o czym już wspominałem) nie należy się bać o naszych podopiecznych (zależy też oczywiście od gatunku jaki fotografujemy i jego naturalnej wrażliwość) :-)
Na jakiś czas bez baniaka

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA
Imię: Paweł

Post autor: zielony_mintaj » 8 mar 2008, o 08:24

A jaj mam pytanie: czy znacie jakiś godny polecenia konwerter makro, ale do kompaktu, Samsung S730? (lustra są poza moim zasięgiem cenowym).
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

Awatar użytkownika
kamilb
Członek GSA
Imię: Kamil
Kontakt:

Post autor: kamilb » 16 mar 2008, o 22:49

kabal pisze:kamilb napisał/a:

kabal, mam jakąś archaiczną lampę błyskową od teścia, więc można robić foto 2 lampami naraz, z tym, że tą drugą chyba trzeba uruchomić w tym momencie "ręcznie"... No chyba, że są kable do tego, aby podłączyć ją do tego kabla i dać właśnie tak, jak miałeś, nad akwa na statyw?

hmmm... musiałbym ją zobaczyć - może da się przez kabel synchro lub fotocele. To jest lampa dedykowana do Nikona?
Exakta CTZ-25 - nie jest raczej dedykowana Nikonowi.

Mam standardowy osprzęt do Nikona D40x - co byś mi polecał kupić do tego? Takie w miarę tanie i dobre, hehe.
Aha i jak to jest z przysłoną w D40x, da się ją ustawiać tak jak mówiłeś? Czy to tylko w bardziej profesjonalnym sprzęcie?

Porobiłem teraz zdjęcia zbiornika kierując się Twoimi wczorajszymi wskazówkami, oto jedno ze zdjęć:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, o 09:03 przez kamilb, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 16 mar 2008, o 23:33

Z tą lampą - weź ją na następne warsztaty, obejrze ją - ale chyba problemu nie będzie z odpaleniem jej z fotoceli.

Osprzęt do D40-stki... hmmm... tanie i dobre... hmmm... ;-)
Dedykowane pierścienie lub wejście w M42. Dodatkowo jakaś lampka - niekoniecznie Sabina - wystarczy jakaś manualna, ale z odpowiednim napięciem na stopce + fotocela lub kabel synchro (tylko nie pamiętam czy D40 ma złącze synchro).
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej --> na następnych warsztatach - służę. Lub przeszukaj podawane już przezemnie forum Nikon Klub.
kamilb pisze: Aha i jak to jest z przysłoną w D40x, da się ją ustawiać tak jak mówiłeś? Czy to tylko w bardziej profesjonalnym sprzęcie?
Przysłona nie jest zależna od aparatu (body) a od obiektywu - bo to w nim się ona znajduje. Jeśli posiadasz kitowy obiektyw (18-55 lub 18-70) to spokojnie operujesz przysłonami od 3,5 (5,6 na długim końcu) do 22. Czyli... nie trzeba bardziej "profesjonalnego" sprzętu.
Sprzęt masz bardzo przyzwoity (body) - tym się nie martw. Pokaże Ci co i jak przy okazji następnego spotkania.

I jeszcze jedna prośba - zostawiaj(cie) exif w zdjęciach - łatwiej wtedy coś o zdjęciu powiedzieć, coś doradzić.
Kamil na Twoim zdjęciu wydaje mi się właśnie, że wartość przysłony miałeś dość niską (ale tego nie wiem - brak exif). Zdjęcie robiłeś z ręki czy używałeś statywu?

edit: sorry Kamil - zostawiłeś exif - ja sprawdzałem na miniaturce, teraz już widzę...
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez kabal, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kamilb
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: kamilb » 16 mar 2008, o 23:49

Zdjęcie robione z krzesełka było bodajże;) Nie chciało mi się już statywu rozkładać ;)
Zapraszam:
https://www.facebook.com/BucephalandraPoland/
-------------------------------------------------------------
https://www.facebook.com/ZetaShrimps

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 16 mar 2008, o 23:55

Co do danych z exif:

Heh - miałem rację - przysłonę miałeś 5,6 - za nisko. Czas dobry, choć przy wyższej wartości przysłony wyjdzie Ci znacznie dłuższy. Przysłone ustaw na... powiedzmy 11, czas odpowiednio wydłuż i spróbuj raz jeszcze. Oczywiście musisz użyć statywu. Ponadto - masz trochę skopany balans bieli... wszytsko ma żółty zafarb. Ustaw balans bieli na światło żarowe (powinno pomóc). I przegoń te przylepce z przedniej szyby ;-) :mrgreen:
Dodatkowo coś Ci się odbiło w przedniej szybie (pogasiłeś wszystko w pokoju?).

Awatar użytkownika
kamilb
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: kamilb » 17 mar 2008, o 07:10

Obiektyw mam 18-55 mm
kabal pisze:Heh - miałem rację - przysłonę miałeś 5,6 - za nisko.
Gdzie się reguluje tą przysłonę?
kabal pisze:pogasiłeś wszystko w pokoju?
To co się odbiło, to lampka komputera...

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 17 mar 2008, o 08:41

kamilb pisze:Gdzie się reguluje tą przysłonę?
Najprościej to ustaw sobie tryb A (preselekcja przysłony) i wtedy kółkiem nastaw, zmieniasz przesłone (czyli f). Czas automatycznie dobierze aparat.

Jeśli operujesz trybem M ... hmmm ... prawdopodobnie jakaś kombinacja klawisza i kółka nastaw odpowiada za zmianę przesłony (D40 ma jedno kółko nastaw z tego co pamiętam). Ale jaka to kombinacja --> odsyłam do instrukcji aparatu. Generalnie musisz dobrze poznać aparat, dowiedzieć się co i czym się ustawia - do tego najlepsza jest instrukcja.
Nie mówię tego wcale ironicznie, zawsze powtarzam świeżo upieczonym posiadzaczom luster że ich pierwszą książką o fotografi powinna być... instrukcja aparatu ;-)
Wiem, wiem - jak każdy facet pewno powiedziałeś sobie: 'po co mi instrukcja - ja nie potrafię?!' ;-) :mrgreen:
Ale niestety tu, inaczej się nie da.

Awatar użytkownika
kamilb
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: kamilb » 17 mar 2008, o 22:00

kabal, dzięki za informacje;)

Porobiłem trochę fotek na przysłonie ustawionej na 11. Kabal, mam do Ciebie 2 pytania:
- Jakiego programu używasz do obróbki zdjęć?
- Jaką lampę polecałbyś mi do mojego D40x? Chodzi mi o to, aby robić zdjęcia w podobny sposób, jak Ty, tzn. lampą od góry zbiornika.

A wracając do moich zdjęć, to zrobiłem małą obróbkę i oto efekt:

Obrazek
Zapraszam:
https://www.facebook.com/BucephalandraPoland/
https://www.facebook.com/ZetaShrimps

ODPOWIEDZ