Fotografowanie akwarium oraz jego mieszkańców

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 29 sty 2008, o 22:57

W kwietniu akurat w 3 weekend miesiąca odbywa się w Forum Akwarystyki i Terrarystyki Polskiej „Aqua Terr Toruń 2008” więc nie wiem jak to będzie ze spotkaniem. Może lepiej marzec? Można także w lutym, jeszcze nie ma chyba żadnych prelekcji zarezerwowanych...
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 29 sty 2008, o 23:03

Ja tu nie myślę o żadnej prelekcji :-P Raczej miałem na myśli taką formę o której była rozmowa... Myślę, że marzec jest do zrobienia - w lutym, no way :-P
Na jakiś czas bez baniaka

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 29 sty 2008, o 23:16

kabal pisze:Ja tu nie myślę o żadnej prelekcji
No wprowadzenie musi być :) Reszta warsztaty :D
kabal pisze:marzec jest do zrobienia
To jesteśmy umówieni :?: ;-)

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 29 sty 2008, o 23:22

Seboos pisze: To jesteśmy umówieni :?: ;-)
Ok, 3 sobota marca --> 15.03 (w pierwszym tygodni marca jestem za granicą).

Postaram się już mieć zestawik makro. A tak a propos - Seboos wspominałeś, że masz coś ze szkieł M42?

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 29 sty 2008, o 23:25

kabal pisze:Seboos wspominałeś, że masz coś ze szkieł M42?
Tak standardowy Helios (58mm). Gdzieś mam pierścienie makro do tego ... ale muszę poszukać
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
hydrophil
Członek GSA
Imię: paweł

Fotografowanie akwarium

Post autor: hydrophil » 16 lut 2008, o 23:56

Witam,

polecam wam ciekawy artykuł N. Sabata, dot. fotografowania akwarium (przy użyciu lustrzanki: sony a100).
pozdrawiam
Paweł Borówka

CYNIG
Kontakt:

Post autor: CYNIG » 17 lut 2008, o 10:15

Artykuł ciekawy, tyle że to już zahacza o typową fotografię studyjną. Podejrzewam że niewielu z forumowiczów dysponuje takim osprzętem (lampami, softboxami itd.) Mnie osobiście zastanawia inny aspekt sprawy. Trochę bawię się w studio i wiem jakie wrażenie robi odpalenie lamp prosto w oczy :shock: Jak to pogodzić z dbaniem o ryby?? Przecież one dostają potężny niespodziewany błysk prosto w oczy, a wiadomo że na jednym ujęciu się nie kończy.
Przy akwarium typowo roślinnym ten problem nie występuje ale swoim neonkom ja bym czegoś takiego nie fundował.

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 17 lut 2008, o 15:46

Mnie się wydaje, że nie powinno to sprawiać rybom problemu - błysk jest na tyle krótki, że ryby właściwie go niezauważają. Moje multi i calvusy nic sobie z błysku nie robią - ale ja w 90% przypadków oświetlam błyskiem z góry - z przodu jedynie delikatnie.

CYNIG
Kontakt:

Post autor: CYNIG » 17 lut 2008, o 16:10

kabal - stań przed lampą i odpal ją, potem podziel się wrażeniami :)
Przecież autor tego artykułu odpala dwie lampy z softboxami jak sam pisze 40-50 razy.
Nie twierdze że sposób z fotograficznego punktu widzenia jest zły, jedynie dla mnie jest nieakceptowalny z uwagi na ryby.

Awatar użytkownika
kabal

Post autor: kabal » 17 lut 2008, o 20:08

A więc tak:
1. Autor artykułu odpala lampy z góry (co nie oślepia - sprawdzałem na sobie nie raz :mrgreen: :-P )
2. W użyciu jest softbox - mówiłeś, że bawisz się czasem w studio - spóbuj odpalić lampę bezpośrednio w oczy bez rozpraszaczo/zmiękczaczy, a póżniej to samo z lampą w softboxie lub z parasolką - zapewniam Cie że efekt odczuwalny przez Ciebie będzie zupełnie inny.
3. Aby światło naprawdę raziło trzeba skupiać wzrok na palniku - w przypadku fotografowania ryb lampa jest nad baniakiem, a ryby bardziej zainteresowane są tą wielką rybą przed baniakiem która lata z jakąś dziwną rurą przy przedniej szybie (tzn na Tobie). Dodatkowo lampa nad baniakiem jest w bezruchu --> nie skupia uwagi ryb.
4. Podnieś pokrywę akwariową - sprawdź czy świetlówki Cie nie oślepiają. Zapewne oślepią - nie boisz się, że ryby też są oślepiane?

IMHO lampy nie powodują nic złego, a szczególnie z użyciem softbox'ów - oczywiście kiedy są stosowane z umiarem i rosądkiem (czyli uzupełniają tylko oświetlenie akwariowe), a nie odpalane na pełnych mocach błysku i centralnie w rybie oczy. Nadto uważam, iż "sesja" nie powinna trawać dłużej niż 30-60 min - mi w tym czasie udaje się pstryknąć może 20 fotek.

Nie staram się przekonywać Ciebie na siłe - ale nie popadajmy w panikę. Nawet jeśli stwierdzimy, iż wywiera to zły wpływ na nasze ryby - jedna sesja raz na miesiąc bądź rzadziej ich nie zabije - w naturze mają znacznie więcej stresów niż w naszych baniakach ;-)

ODPOWIEDZ