Oświetlenie: świetlówki vs. ledy

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

Oświetlenie: świetlówki vs. ledy

Post autor: Bastet » 20 lip 2016, o 18:23

Witajcie!

Poszukuję kogoś, kto zna się (nawet zawodowo) na oświetleniu akwarystycznym tradycyjnym (świetlówkach) i mógłby w sposób przystępny wytłumaczyć co i jak z nimi oraz porównać z oświetleniem typu LED. Jakie są ich wady i zalety, jak się sprawdzają w różnych nurtach akwarystyki (w akwariach roślinnych, ogólnych/towarzyskich, biotopowych, morskich itd.) itp.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA
Imię: Paweł

Re: Oświetlenie: świetlówki vs. ledy

Post autor: zielony_mintaj » 20 lip 2016, o 21:03

Temat LED i T5 to temat-rzeka :D Najpopularniejszy porównywany parametr to moc w W co IMHO nijak ma się do rzeczywistej wydajności świetlnej. Często też patrzy się na lumeny i to już jest dużo bardziej wymierny parametr. W akwarystyce morskiej jakiś czas temu był boom na LEDy, o ile w T5 dedykowana wartość światła to 1 W/l tak LED można było użyć o połowę mniej. Obecnie stosuje się tego światła tyle co T5. Osobiście uważam że najlepsze (w morszczyźnie) są lampy hybrydowe, świetlówki dają power dla korali, natomiast LEDy poprawiają efekt fluorescensji - zresztą obecnie używam takiej lampy i zarówno jak jak i korale jesteśmy zadowoleni :)
lampa.jpg
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

Michal
Członek GSA
Imię: Michał
Kontakt:

Post autor: Michal » 20 lip 2016, o 23:29

Temat rzeka od watami sie nie sugeruj lepiej luxami na cm lub na diode wg mnie opinia ze. Jak masz swietlowke 20 w to leda 10w jest wyssana z palca Mysle ze najpierw musisz okreslic sie do jakiego akwarium to chces. Ustal najpierw target a nastepnie postaramy sie wymyslic rozwiazanie komercyjne lub diy

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 21 lip 2016, o 07:49

Potrzebuję kogoś, kto na ten temat poprowadzi prelekcję lub dyskusję na wrześniowym spotkaniu GSA :D

Wojtek1987
Imię: Wojtek

Post autor: Wojtek1987 » 21 lip 2016, o 15:01

Jeśli led-y to tylko Power Led. Ilość szt. zależy od wymiarów akwa, szczególnie od wysokość słupa wody ,im wyższy tym więcej trzeba dać PLedow.Przy doborze barwy trzeba się sugerować co chcemy osiągnąć ,tutaj holender, ogólny czy inny. Osobiście mam 3 belki ,DIY ,po 34-33 PLed ,barwa 6500k , 10 000k i full spectrum.Aktualnie nad akwa świecą tylko 2 belki nad zbiornikiem 120-50-50 ,a rośliny rosną jak głupie ,podaje co2 i nawoże(tylko się nie wybarwiają czerwone;( niewiem czy to wina światła czy nawozów.) JEstem zadowolony i nie wróce już na świetlówki .
Dodam tylko ze kupno jednej belki mniej więcej takiej jaką mam to koszt 450-500 PLN ,natomiast robiąc je samemu wszystki 3 wyszły mnie te 500 zł.

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 25 lip 2016, o 11:09

Wojtek, byłbyś w stanie poprowadzić dyskusję na ten temat?

Wojtek1987
Imię: Wojtek

Post autor: Wojtek1987 » 25 lip 2016, o 23:36

Z wielką chęcią bym pomógł ,ale niestety ostatnio mam bardzo mało czasu .
Może bym znalazł trochę czasu , aby wpaść na "po wakacyjne" spotkanie GSA ,ale obiecać nic nie mogę.

ODPOWIEDZ