Czy ktoś używał takich mediów filtracyjnych?

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

Czy ktoś używał takich mediów filtracyjnych?

Post autor: Bastet » 25 lut 2016, o 13:42

Witam!

Zastanawiam się nad modyfikacją filtracji w akwarium 222l brutto. W związku z tym mam pytanie: czy ktoś miał do czynienia z JBL TorMec (torf granulowany) oraz AZOO Active Filter 4in1? Jak działają na parametry wody, jak reagują rośliny, ryby? Nie chodzi mi o opisy producenta, bo czytać umiem ;) ale o opinie. Może ktoś obecnie stosuje i mogłabym zobaczyć efekty? W internecie chwalą 4in1, ale o TorMecu nic konkretnego nie znalazłam, oprócz oczywiście opisu producenta.

Do baniaka podłączony mam kubeł JBL CristalProfi e1500, a w nim ceramikę i gąbki, których jedyną modyfikacją jest najwyższa warstwa z gąbek do naczyń.
Do podmian używam odstanej gliwiczanki przepuszczonej przez filtr dzbankowy Dafi.

Dokładnych parametrów wody nie znam oprócz pH, które bez korekt wynosi 8. Mam wrażenie, że woda ma zbyt wysokie GH i ryby nie czują się idealnie, a rośliny choć rosną jak szalone to ewidentnie czegoś im brakuje (ale już nad tym pracuję).

Mój zbiornik:
http://forum.gsa.org.pl/viewtopic.php?f=22&t=12182

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Re: Czy ktoś używał takich mediów filtracyjnych?

Post autor: Emi » 2 mar 2016, o 16:23

Różnica pomiędzy two w Gliwicach a Katowicach to jakieś 25 stopni nienieckich (np w przypadku Gliwice Operatka a Kato centrum). Nie liczyłabym na obniżanie gliwickiego kranovitu torfem. Bastet, sprawdź na stronie wodociągów jaka jest two dla twojej dzielnicy.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

Re: Czy ktoś używał takich mediów filtracyjnych?

Post autor: Bastet » 2 mar 2016, o 17:03

Zakres twardości w mojej okolicy wg strony wodociągowców wynosi 3,4-28 *n, a w styczniu średnia GH była 19.4 *n. Jak mierzyłam u siebie w akwarium kilka dni temu to mi wyszło własnie ok 19 *n

ODPOWIEDZ