Podłoże

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Petman
Imię: Piotr

Podłoże

Post autor: Petman » 24 paź 2015, o 13:17

Witam. Umieszczam ten wątek tutaj bo temat podłoża plasuje się gdzieś pomiędzy "techniką" a "wodą" a nie ma na forum osobnego działu.
Chciał bym poznać Wasze opinie na temat podłoży, zarówno gotowych jak i samoróbek. Jestem akurat na etapie wyboru podłoża do krewetkarium / rośłinniaczka które jest "in progress". Sklepy akwarystyczne oferują masę produktów w przeróżnych cenach, od żwirku za kilka zł. po amazonię za kilka set... Ja waham się pomiędzy którymś z tych: Aqua Substrate II+, Energy Nutrients Soil, BENIBACHI BLACK SOIL, AZOO PLANT GROWER. Są zbliżone cenowo. Amazonia trochę za droga. Zastanawiałem się też na JBL Manado ale coś mi to szwindlem zalatuje :) zbyt tanie w porównaniu z innymi. Myślałem też o zrobieniu samemu podłoża. Chciałem pokruszyć czarną lawę której mam sporo. Jest porowata i z tego co słyszałem żyzna, wygląda nieźle, ale obawiam się że okaże się że nie jest wystarczająco dobra dla wymagających roślin. Chętnie poczytam jeśli ktoś podzielił by się swoimi doświadczeniami.

Awatar użytkownika
Arek104
Imię: Arek

Re: Podłoże

Post autor: Arek104 » 24 paź 2015, o 21:16

Używam aquasubstrat II i szczerze drugi raz bym go nie kupił. Chociaż w sumie nie mam porównania z innymi podłożami aktywnymi. Z aquasubstrat po czasie robi mi się "miał" który przy jakimkolwiek nawet minimalnym wzruszeniu powoduje dużo syfu i zapychanie się wkładów filtra. Kiedyś natknąłem się na informację, że ma na to wpływ miekka woda. Faktycznie mieszam kranówkę z RO. Rośliny w tym podłożu ukorzeniają się bardzo dobrze i tak samo rosną.
Pozdrawiam
Arek

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 24 paź 2015, o 21:52

Też miałam AS II + przez dłuższy czas. Woda średniotwarda więc granulki pozostały zwarte przez cały czas a używane podłoże przy zmianie na Tanganikę oddałam jeszcze innemu akwaryście. To dobre podłoże ale dość mocno nawożone, mocno obniżało tww, pochłaniało nawozy z wody i obniżało ph. Z tego co kojarzę to do krewetkariów zwłaszcza z robalami z wyższej półki bierze się na górną warstwę jałowe podłoża bo robale, zwłaszcza młode są dość wrażliwe na to co siedzi w podłożu. Chyba jest na rynku takie podłoże dwufazowe tzn spodnia warstwa żyzna dla roślin + wierzchnia jałowa dla krewetek ale niestety nie pamiętam jak to to się nazywa. Alternatywą do tego może być np jakieś aktywne podłoże podżwirowe typu biogrunt, natural substrate a na to coś jałowego jak np piasek, specjalne podłoże dla krewetek (granulki typu benibachi) czy manado (to nie szwindel tylko to jest jałowe podłoże, super porowate, lekkie i super w tym zielsko rośnie bo łatwo się ukorzenia, w połączeniu z podżwirówką to świetne połączenie, nie ma zdolności obniżania ph ani twardości, nie jest nawożone, to coś jak mini keramzyt). Niestety już jakiś czas nie jestem w temacie tych granulowanych podłoży aktywnych (obniżanie ph itp bajery) typu azoo, benibachi więc nie powiem Ci jakie jest najlepsze dla krewetek. Jakie robale chcesz hodować?
Pozdrawiam,
Emi

Petman

Post autor: Petman » 24 paź 2015, o 22:35

Myślałem o crystalach red lub podobnych robaczkach. W moim 112 mam teraz bliżej nie określoną liczbę red cherry i w sumie mało doświadczenia z innymi więc dopiero będę się doświadczał. Emi trochę rozjaśniłaś mi temat bo nie wiedziałem czym różnią się podłoża dla krewetek czy roślin a teraz mam pogląd.

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 25 paź 2015, o 09:29

Peter albo rośliny albo krewetki, na dłuższą mete crystale nie utrzymają się w zbiorniku roślinnym z rybami.
ni e ma szans.

A co do podłoża to ja bym wziął któres z tych (czasem lepiej dopłacić nieco więcej i miec akwarium na dłużej):
-Azoo Plant Grover (znasz i widziałeś moje akwaria na żywo)
- H.E.L.P. ADVANCED SOIL (na zagranicznych forach ma fajne opinie)
- Ada Amazonia (co prawda to już nie stara dobra jedynka ale nadal jedno z najlepszych podłoży dla roślin).
-Elos (chyba najlepsze podłoże pod rośliny, jak Ada jest Mercedesem to Elos to Roys Royce wśród podłoży)
- albo Dennerle

zdecydowanie odoradzam Aqua subtrate po pół roku będziesz miał błoto w akwarium, JBL Manado, zdecydowanie za lekkie (kiryski zrobia ci pralkę)m do tego jałowe i potrafi zatwardzać wodę.

Zadzwon do nie.
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

Awatar użytkownika
kojot99
Członek GSA
Imię: Robert

Post autor: kojot99 » 25 paź 2015, o 13:18

Ja polecam Benibachi black soli Normal mam ma nim moje krewetki Crystale i Hybrydy no i już sporo maluchów w tym kilka Tajwanów : )
500L Dzika Ameryka Południowa
30L Borneo

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 25 paź 2015, o 20:58

kojot99 pisze:Ja polecam Benibachi black soli Normal mam ma nim moje krewetki Crystale i Hybrydy no i już sporo maluchów w tym kilka Tajwanów : )
pod krewetki tak, ale pod rośliny to juz średnio.
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

Petman

Post autor: Petman » 26 paź 2015, o 21:06

Myślałem że uda mi się połączyć krewetki z roślinami ale skoro to nie możliwe to chyba w kostce będzie bardziej roślinnie a krewetki wpuszczę mało wymagające.

Awatar użytkownika
kojot99
Członek GSA
Imię: Robert

Post autor: kojot99 » 27 paź 2015, o 17:49

:clap: Tak będzie najlepiej
500L Dzika Ameryka Południowa
30L Borneo

Petman

Post autor: Petman » 3 lis 2015, o 06:09

Sprawdziłem wszystkie markowe podłoża które wymienił Pemek. Wiadomo że ceny się różnią, różni producenci oferują różne opakowania. Porównałem więc ceny za litr. Najtaniej wychodzi H.E.L.P - około 11 zł za litr, najdrożej elos - około 22 zł. Zamierzając założyć baniak 200 l, jak by nie liczyć, trzeba wydać około 400 zł na podłoże... :shock:

ODPOWIEDZ