Modernizacja oświetlenia Aquael Brillux 112L - dyskusja

Sprzęt i technika w akwarystyce

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka

Re: Modernizacja oświetlenia Aquael Brillux 112L - dyskusja

Post autor: Bastet » 17 paź 2016, o 18:07

Według tego co piszesz to faktycznie może być za mało światła.
Cokolwiek będziesz konstruował pamiętaj żeby zadbać o odpowiednie odprowadzenie ciepła grzejących się ledów

Awatar użytkownika
Wojtas
Imię: Wojciech

Post autor: Wojtas » 23 paź 2016, o 14:40

Tylko ja tu nic nie widze????

-KUBA-
Imię: Jakub

Post autor: -KUBA- » 23 paź 2016, o 21:56

Ja widze tylko temat i teraz post od Wojtas

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Quark-t
Imię: Rafał
Kontakt:

Post autor: Quark-t » 6 sie 2017, o 13:44

Cześć.
Spieszę z wyjaśnieniem, ponieważ temat oryginalnie był założony przeze mnie. Niestety trafiłem na okres problemów z serwerem i efekty widać tego w wątku (brak oryginalnej wiadomości i chyba dwóch odpowiedzi, o zniknięciu konta nie wspominając ;) ).

Sprawa dotyczyła modernizacji oświetlenia w akwarium Aquael Brillux 112L. Oryginalnie było to 2x24W. I - nie powiem - rośliny rosły średnio a parametry wody wariowały. Pytałem wówczas o doradzenie temperatury barwowej i ilości światła, następowały wywody o ilości lumenów, których chyba nie ma sensu próbować teraz odtwarzać.
Ostatecznie zdecydowałem się na zamontowanie dwóch tub z LEDami, które są dostępne w sklepie Zoolight. Są to 80 White plus (długości 75cm) oraz 60 white+. Efekty są bardzo dobre - rośliny rosną bardzo dobrze. Zmiana o 180 stopni - kiedyś rośliny wyrzucałem, bo gniły. Teraz te same, nieprzycięte przez tydzień, robią busz.
Ponieważ LEDY są gotowcami, to uniknąłem konieczności przerabiania pokrywy (wykorzystałem stare miejsca pod śrubki), a ze względu na promocję cenową nie wyszło to drożej niż zrobienie podobnego oświetlenia samemu.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania konkretne - chętnie odpowiem.

I jeszcze jedna ciekawostka i przestroga - w porównaniu do oryginalnego oświetlenia, licząc lumenami, mam teraz 2-3x tyle, co było ze świetlówek. I spowodowało to u mnie parę miesięcy temu - zakwit wody. Jak się okazało, dopóki było wszystkie w nadmiarze, rośliny rosły, glony nie. A schodziłem z parametrów rzędu N=100, P=10, K=?? (nie miałem wtedy testu). Jak woda zeszła do parametrów NPK 0:0:0, to się zaczęły glony - wata, nitki, zakwit. Walczyłem z tym długo podmianami i delikatnym nawożeniem (absolutnie nie chemią antyglonową). Bezskutecznie. Dopiero jak wlałem "na ostro" nawozów, żeby podnieść do około 15:1:30 - w ciągu 5 dni (!), bez podmian - woda kryształ. Czasem lekarstwem na glony są najwyraźniej nawozy w większej ilości :D
Pozdrawiam!
Quark-t

ODPOWIEDZ