Co to za choroba

Wszystko o chorobach ryb

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Hronos
Imię: Michał

Co to za choroba

Post autor: Hronos » 9 sty 2013, o 20:11

Witam

Jako że z akwarystyką jestem związany od niedawna to mam problem ponieważ zauważyłem dziwne zachowanie w swoim zbiorniku
Rybki szczególnie skalary i pielęgnice Severum Gold pływaja w pionie głową w góre, nie jest to normalne zachowanie wiec stąd moje pytanie
czy jest to powod do obaw lub objaw jakiej choroby ... Nie wiem czy ma to coś wspólnego z tym dziwnym zachowaniem ryb ale jakis tydzień temu wyłowiłem z zbiornika rozbity termometr.
Takie zachowanie pojawiło sie jakies dwa dni temu.Podmiany wody wykonuje regularnie jakieś 30% co tydzień.

Z góry dziękuje za odpowiedz , jeśli był podobny temat to przepraszam.

Awatar użytkownika
Arek104
Imię: Arek

Re: Co to za choroba

Post autor: Arek104 » 9 sty 2013, o 20:43

Cześć,
opisz może coś więcej, jaką masz temp. w zbiorniku? czy ona jest stała, jak z napowietrzaniem - nie brakuje tlenu?, czy ryby maja apetyt? dalej masz przerybienie czy coś pozmieniałęś? czy występują jakieś zmiany na skórze rybek? narośle, plamy itp.
poczytaj może o Mykobakteriozie i o Plistoforozie może coś dopasujesz.
Pozdrawiam

aaa myślę, że to raczej nie będzie wina termometru.
Pozdrawiam
Arek

Hronos

Post autor: Hronos » 9 sty 2013, o 21:20

Temperatura wody utrzymuje sie w granicach 26-28 stopni.Napowietrzanie jest wystarczajace.Nie zauważyłem zauważalnego braku apetytu,co do zmian to pare miesięcy temu zmienilem żwir na piasek w akwarium brak jakichkolwiek roślin ze wzgledu na Severumy.Co do ilosci ryb to severumy zajely sie obsada i znacząco sie zmniejszyla.Doszły do wystroju korzenie i kokosy.Zmiany na ciele ryb raczej znikome moze troche poszarpane płetwy u mniejszych pielęgnic i białe końcówki płetw.Niestety ani jedna ani druga choroba nie pasuje mi do objawów.

markoni
Imię: marian

Post autor: markoni » 9 sty 2013, o 21:53

Termometry zawierają zabarwiony alkohol, jest bezpieczny w razie zbicia,lepsze a zarazem dokładniejsze były rtęciowe,ale zostały wycofane z powodu szkodliwej rtęci .Taki jak by pękł w akwarium to masz gwarantowane wyrzucenie wszystkiego według prawa na kosztowną utylizację,były przypadki zrywania podłóg z wiadomej przyczyny.Odnośnie tematu= skąd pochodzi piasek oraz korzenie. One też są przyczyną zakwaszania wody.Nie napisałeś o parametrach wody i pojemności zbiornika Sposób pływania rybek wskazuje na brak tlenu,i czy widać jak pobierają powietrze z tafli wody

Hronos

Post autor: Hronos » 9 sty 2013, o 22:22

Zbiornik 200L,Woda bez żadnych uzdatniaczy prosto z kranu cały czas było bez problemu zaczęło sie to dziać jakieś 2-3 dni temu a co do pobierania tlenu z tafli to tez nie zauważyłem by bylo jakieś częstsze niż wczesniej czy żeby ryby szybciej poruszały "ustami"

Michal
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Michal » 9 sty 2013, o 22:29

Tylko pielęgniece mają takie objawy?

Hronos

Post autor: Hronos » 9 sty 2013, o 23:01

No niestety oprócz pielęgnic trapi to jeszcze skalary

Michal
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Michal » 9 sty 2013, o 23:21

Skalar to pielęgnica dlatego pytam czy tylko pielęgniece to mają, poczytaj sobie na tematy o pasaożytach bytujących na skrzelach. A tak na marginiesie to takie objawy są czesto obrazem głębokiego zatrucia. Sprawdz NO2, NO3, NH3

Hronos

Post autor: Hronos » 13 sty 2013, o 12:06

Przeprowadziłem małą głodówke u moich rybek i troche się poprawiło ale niestety nie obylo sie bez ofiar padła kosiarka ale wydaje mi sie ze nie skonczy sie tylko na tym jeden z severumow niestety chyba dogorywa ... zastosowalem tez kuracje akryflawina mam nadzieje ze wszystko wroci do normy

ODPOWIEDZ