Strona 1 z 1

Biała cysta na ogonie lub "brodawka" - pasożyt?

: 4 mar 2018, o 21:53
autor: Quark-t
Cześć.
Co jakiś czas u jednej z najstarszych ryb w zbiorniku pojawia się taka biała cysta u nasady ogona (w 99% przypadków), lub ma to postać narośli na/podskórnej (coś jakby brodawka u człowieka). Ostatnio dopadło to razborę (cysta na ogonie) a obecnie mam kolejny przypadek infekcji - tęczanka, narośl po pyszczkiem.
ObrazekObrazek
Wcześniej raz takie coś miała również tęczanka ~4 miesiące temu (narośl u nasady lewej płetwy piersiowej) a wcześniej prystelka (gdzieś we wrześniu) - także cystę na ogonie.
Domyślam się, że jest to jakiś pasożyt, który atakuje/ujawnia się u najstarszych i najsłabszych ryb - żadna z pozostałych ryb obsady nie ma jakichkolwiek objawów chorobowych. Chora ryba też nie zachowuje się inaczej - żeruje normalnie, nie chowa się.
- Co to jest? Ospa raczej nie, bo cysta jest zawsze tylko jedna i zawsze u nasady ogona (gdy ma postać cysty).
- Jak to leczyć choć przede wszystkim jaką kurację zastosować w akwarium ogólnym? Kwarantanna - rybę do capisolu i zobaczyć czy pomoże? Co w ogólnym?

Akwarium 112l:
temp. ~27℃
pH 7
Ostatni zakup ryb był około kwietnia zeszłego roku.

PS. Zielone kropki są na szybie, nie rybie ;)

Z góry dzięki za pomoc i wszelkie sugestie.

Re: Biała cysta na ogonie lub "brodawka" - pasożyt?

: 8 mar 2018, o 15:21
autor: Emi
Czy ryby, które były poprzednio chore zdechły?

Re: Biała cysta na ogonie lub "brodawka" - pasożyt?

: 8 mar 2018, o 17:14
autor: sibelius
Na tej pierwszej rybie to równie dobrze może być to wypławek.

Re: Biała cysta na ogonie lub "brodawka" - pasożyt?

: 9 mar 2018, o 13:30
autor: Quark-t
@emi: wobec braku skuteczności leczenia CMFem w kwarantannie, były humanitarnie przeprowadzane do rybiego szczęśliwego świata :oops: Natomiast do końca nie wykazywały innych objawów chorobowych.
Najgorsze jest to, że cysta ma tendencję do pękania w czasie odławiania siatką (zapewne na skutek mechanicznego kontaktu).

@sibelius: wypławek podskórny?

Akwarium stoi nieruszane od ~5 lat. Podmiany, zmiany w roślinności - tak. Ale podłoże generalnie nieruszane. Wypławków nie widziałem nigdy.