"solone" rybki

Wszystko o chorobach ryb

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

"solone" rybki

Post autor: Bastet » 8 lis 2015, o 10:09

Witam!

Od kilku tygodni borykam się z jakimś rybim choróbskiem. Dwa giętkozęby i trzy z sześciu bocji wspaniałych na głowach mają drobniutkie, białe, wypukłe kropki, jakby je ktoś posolił lub oprószył mąką. Nie wygląda to jednak na typową ospę rybią (plamki byłyby większe), brak reakcji na preparaty Green Ichtio i CMF. Nie zauważyłam zmian w zachowaniu rybek, żadna nie padła.

Akwarium 220 l, nieco przerybione (nie chce ktoś sumika indyjskiego? ;) ), za podłoże bazalt, pod nim ziemia ogrodowa. Postawione końcem czerwca po przewiezieniu z innej miejscówy, na podłożu (płukane), filtrze (wkłady płukałam dopiero ponad miesiąc od postawienia) i części wody z poprzedniego ustawienia (mimo przerybienia ekosystem - podobno - działał). Nawożę preparatem Carbo One.

Jakieś pomysły, sugestie, rady co to może być?

Pozdrawiam!

Michal
Członek GSA
Imię: Michał
Kontakt:

Re: "solone" rybki

Post autor: Michal » 8 lis 2015, o 17:25

możesz zrobić zdjęcie, sprawdź czy aby nie jest to oodinoza

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 8 lis 2015, o 22:16

Nie wygląda to na chorobę welwetową. Rybki jedzą, rozrabiają, funkcjonują normalnie. Oprócz tych kilku inne nie chorują, a kropki w stanie i zakresie właściwie niezmienionym odkąd je zauważyłam, u bocji tylko na głowie, a Synodontis zajęte ma także wąsy.

Obrazek
Obrazek

Michal
Członek GSA
Imię: Michał
Kontakt:

Post autor: Michal » 8 lis 2015, o 22:24

przykro mi ale na zdjęciach nic nie widać. Moja porada będzie wiec trochę w ciemno. Kup costaforte firmy sera podaj wg opisu producenta + 10%. Ustaw temperaturę na 29 stopni dodaj do akwarium soli niejodowanej (obecnie można kupić taką do kiszenia kłodawską) 50g na 100l. Tylko najpierw przygotuj z niej roztwór wodny i wlewaj do wody na 3-4 razy. Chyba że możesz zrobić zdjęcia w lepszej jakości.

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 8 lis 2015, o 23:12

Niestety, z lepszymi zdjęciami będzie problem... :(
Dzięki za rady, będę meldować co pomoże.

Pozdrawiam! :)

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 20 gru 2015, o 11:38

Udało mi się nareszcie zrobić porządniejsze zdjęcia :D
Niestety, podniesienie temperatury nie działa, tak samo dodanie roztworu soli kłodawskiej.

Giętkoząb (Synodontis):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bocja:

Obrazek

Nie mam pojęcia co to jest, od czasu pojawienia się tych "piegów" żadna rybka nie padła.

ODPOWIEDZ