Prawidłowa identyfikacja niedoborów

Dyskusje na tematy związane z roślinami

Moderatorzy: piotrK, sagitta

adamdariusz
Imię: Adam

Re: Prawidłowa identyfikacja niedoborów

Post autor: adamdariusz » 23 lut 2015, o 09:08

A Fe z moich doświadczeń.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 23 lut 2015, o 09:20

W 2 dni w świeżym akwarium niedobory? Skąd masz rośliny? Musiały już wcześniej cierpieć na jakieś braki albo coś w świeżej wodzie blokuje przyswajanie jakiegoś pierwiastka.
Pozdrawiam,
Emi

Pemek
Imię: Przemek

Post autor: Pemek » 23 lut 2015, o 17:44

Rośliny ze sklepu pewnie pochodza z uprawy nawodnej i teraz potrzebuja czasu by przekształcic sie w formę podwodną.
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

zawi
Imię: Łukasz

Post autor: zawi » 3 gru 2015, o 20:39

Mam problem z rotalą, po przycince nie chce odbić. Ponad tydzień po przycince odbiła tylko ok 1,5cm. Światło 1W/l. Nawoże KNO3, KH2PO4 i symfonia z chelatem Fe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Arek104
Imię: Arek

Post autor: Arek104 » 26 sty 2016, o 21:02

r_pankiewicz pisze:Moje ryby często obgryzają rośliny akwariowe i przez to potem same chorują
coś mi się nie chce wierzyć.... na co przez to chorują?
Pozdrawiam
Arek

leo84_lo

Post autor: leo84_lo » 6 sty 2018, o 15:07

Witam,

prośba o pomoc w identyfikacji niedoborów lub nadmiarów. W poniedziałek wróciłem po przerwie świątecznej i oczywiście poleciałem sprawdzić stan akwa. Po 12 dniowej nieobecności nie było tragedii, oczywiście glony ale roślinki nawet ok. Przez ten czas podawałem nawozy z dozownika automatycznego w ilościach
RANO
P - 3ml/dzień
N - 2 ml/ dzień
Makro - 2ml/dzień
Easy Carbo - 2ml/dzień
WIECZÓR
Mikro - 1ml/dzień
Wróciłem z nową zabawką - zakupiłem komputer ph, który zaraz podłączyłem ponieważ miałem wieczne problemy z ustawieniem dozowania CO2. Komputer ustawiłem na 6,8.
Rezultat po 3 dniach glony zniknęły prawie całkowicie, niemożliwe.

Następnego dnia tj. we wtorek po pracy postanowiłem pomierzyć parametry wody
- PO4 - 0,8-1,2mg/l
-NO3 - 50 - 80mg/l (w zależności od testu - Sera i JBL)
-K - ok 50-60mg/l (końcówka testu)
-Fe - 0,1mg/l
-Ca - 65mg/l
Mg - 27mg/l
-kH - 7

Oczywiście przeraziłem się ilością azotanów więc natychmiastowa podmiana 12l wody (akwa 54l brutto). Po wszystkim wyłączyłem podawanie makro, N, zostawiłem tylko P w takiej samej ilości i po zgaszeniu światła ustawiłem mikro na 4ml aby uzupełnić braki po podmianie zgodnie z zaleceniami producenta (pełna linia nawozowa Aquabotanique) + 1ml żelaza. Oczywiście zapomniałem zmienić i przez 3 dni mikro było podawane w ilości 4ml + 1 ml żelaza. Wczoraj już nie podałem mikro tylko samo żelazo. Na szybach pojawił się lekki pył i jakby glony zaczynały odbijać ale sugerując się ilością podawanego miko powinno myć dużo gorzej.
Teraz do meritum, po podmianie wody i odstawieniu więksoości nawozów zaczęło dziać się coś z roślinami, mianowicie
-Saurogyne repens - z dnia na dzień nekroza górnych liści i momentalne ich gubienie, liście robią się jaśniejsze z widocznymi nerwami
Obrazek
Obrazek
-Cryptocoryne - nekroza mniej więcej od czubka liścia i bardzo szybko postępuje, od środy nowy liść dostaje identycznych objawów
Obrazek
-Anubias - na anubiasach stare objawy, tak się dzieje z tymi bliżej światła i tafli wody
Obrazek
-Althernanthea - tutaj wydaje się wszystko ok, rożnie dość regularnie
Obrazek

Wczoraj wieczorem więc wykonałem kolejne pomiary
-PO4 - 0,2mg/l
-NO3 - 25-40mg/l (różnie od testu)
-K -50mg/l
-Ca - 85mg/l
-Mg - 45mg/l
-kH - 8
gH - 17 (tutaj leekki szok zawsze było 10-11)

Z ciekawości pomierzyłem wodę którą mam do podmian (używam wody z filtra Brita)
K - 20mg/l
Ca - 10mg/l
Mg - 5mg/l
kH - 7
gH - 11

I tutaj zwracam się z prośbą do forumowiczów - czego brakuje bo już mi ręce opadają nie wiem co mam robić. Ucieszyłem się że komputer ph rozwiązał problemy a tu ... stare wróciły.

Michal
Członek GSA
Imię: Michał
Kontakt:

Post autor: Michal » 7 sty 2018, o 15:33

Zly stosunek mg/ca wysoki K malo po4 przy tak wysokim no3 Zacznij od zbicia K i unormowania Ca/mg powinno byc 4:1 przy takich wartosciach czesc zwiazkow pozostaje niedostepna dla roslin nawet jak sa na odpowiednim poziomie

leo84_lo

Post autor: leo84_lo » 7 sty 2018, o 17:48

Wczoraj wykonałem podmianę wody 12l w tym 9l woda RO i po jakimś czasie dokładnie nie wiem 2-3h zmierzyłem jeszcze raz wodę i wyszło
PO4 - 0,4mg/l (dodałem 3ml fosforu - z resztą dodaję codziennie rano)
NO3 - 40mg/l (grzebałem w podłożu - sadziłem rośliny z przycinki więc może z tego taki wysoki mimo podmiany)
K - 50mg/l (tutaj obstawiam wadliwość testu bo nie mam wody dejonizowanej do określenia wysokich stężeń więc użyłem wody demineralizowanej, chociaż z samą wodą z akwarium wynik wyszedł równo 25mg/l)
Fe - 0,1mg/l
Ca - 65mg/l
Mg - 21mg/l
Z tym stosunkiem Ca/Mg/K na różnych forach różnie piszą 4-1-3 lub 3-1-2. Może w moim przypadku nie jest "książkowy" ale powyższe wyniki z wczoraj i dzisiaj również się potwierdziły nie jest zły.
Nasuwa mi się takie pytanie, czy może używanie cały czas uzdatniacza Sachem Prime do podmienianej wody może być powodem wytrącania pierwiastków śladowych których to nie podajemy / nie podaję wraz z makro i mikro? Zwykłej wody kranowej odstanej nie dodaję ponieważ raz tak zrobiłem (stała 3 dni) i po godzinie wyciągnąłem wszystkie krewetki.

ODPOWIEDZ