Metoda EI - dawkowanie suchych soli - ciekawy artykuł

Dyskusje na tematy związane z roślinami

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Metoda EI - dawkowanie suchych soli - ciekawy artykuł

Post autor: Emi » 23 wrz 2009, o 09:02

Wszystkim zainteresowanym tematem nawożenia roślin wodnych polecam artykuł o dawkowaniu soli w metodzie The Estimative Index (EI).

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=27682" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
blasfobias
Imię: Piotr

Re: Metoda EI - dawkowanie suchych soli - ciekawy artykuł

Post autor: blasfobias » 23 wrz 2009, o 22:25

Czytałem "wcześniejszą wersję" tego artykułu, ale idea jest ta sama. Kilka tygodni temu postanowiłem spróbować i powiem szczerze efekt był całkiem niezły.
Podałem do podmiany (50%) 20ppm NO3, 16ppmK, 2ppm P i 2 ml PGClassic - jako micro; woda kranowit. Przez 5 dni zero nitek, sinic i zielonego pyłu na szybie. Niestety po tym czasie nieco zaniedbałem zbiornik (praca, praca, praca) i pojawiły się sinice. NO3 spadło do 0, co przy wykrywalnym fosforze nie wywróżyło nic dobrego. Pojawiły się gigantyczne nitki, dziwna odmiana sinic i inne dziadostwo. Nie twierdzę, że metoda jest zła, tylko należy zadbać by niczego nie zabrakło.
W końcu prawo minimum Liebiega czemuś służy ;) Generalnie moja 60-tka zamieniła się w poligon doświadczalny i powyższą metodę jeszcze potestuję
-213-

Awatar użytkownika
Yrr
Imię: Przemo

Nitki

Post autor: Yrr » 31 sty 2010, o 22:36

Widzę, że robi się nam klub stosujących EI (Estimative Index) w nawożeniu. Ja też od czasu gdy zwiększyłem oświetlenie w akwarium przeszedłem na ilości nielimitujące. A zaczęło się od przerwy w nawożeniu i inwazji glonów. Później poszło ekspresowo: budowa bimbrowni, zwiększenie dawek nawozów, którymi dysponowałem, zamówienie soli.

W rezultacie teraz mam zbiornik wolny od glonów, czekam na paczkę z nawozami, składam instalację CO2 opartą na butli z tym gazem.

Awatar użytkownika
Kadav
Imię: Zdzichu

Re: Nitki

Post autor: Kadav » 1 lut 2010, o 09:15

na razie sobie tę metodę chwalę. Eksperyment trwa w 60-tce :) za krótko niestety by stwierdzić czy jest "aż tak dobra" :?

[edit]
Dodam, że nawożenie te nie jest kompletne jeśli nie nawozi się odpowiednio CO2
Obrazek
Obrazek
<<< KLIKNIJ na banner powyżej, by dowiedzieć się więcej >>>

Obrazek

PeIHa

Awatar użytkownika
blasfobias

Post autor: blasfobias » 1 lut 2010, o 16:24

Dodam, że nawożenie te nie jest kompletne jeśli nie nawozi się odpowiednio CO2
Fakt, CO2 jest kluczowe, jak i zadbanie o obecność wszystkich składników. I tu pojawia się moja obawa: co stanie się gdy wyjadę na urlop a zbiornik zostawię sam sobie na 2 tygodnie?
(...)Jeżeli opuściłeś dzień dozowania, to mógłbyś naprawdę zacząć igrać z ogniem. Jednak większość z nas nie używa tak dużej ilości światła i w zbiorniku jest nadmiar składników w dniu podmiany wody. Niektórzy ludzie naprawdę się niepokoją z powodu tego nadmiaru lub "kumulacji nawozów". Jednak tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Jeżeli już, to daje Ci to dodatkową poduszkę bezpieczeństwa, jeżeli ominiesz dzień lub dwa dozowania, gdy byłeś na przykład za miastem z powodu długiego weekendu.
Cóż, za kilka miesięcy to sprawdzę. Spróbuję ograniczyć oświetlenie do np 5-6 h.
-213-

Awatar użytkownika
Siara
Imię: Robert

Post autor: Siara » 3 lut 2010, o 20:26

blasfobias pisze:co stanie się gdy wyjadę na urlop a zbiornik zostawię sam sobie na 2 tygodnie?
światło na 5h i po powrocie troche nitek do wyrzucenia z akwarium , oczywiście musisz zostawić CO2 na chodzie i przed wyjazdem wlać większą dawkę makro, powiedzmy ok 30-40ppm azotu . Testowane podczas ostatnich wakacji.
Nawoże w ten sposób od wakacji i powiem tak - zero problemów z glonami , od sierpnia do ostatniej soboty nawet szyb nie przecierałem (nie z lenistwa :D poprostu brak potrzeby). Jedyne czego nie mogę osiągnąć to szampana w szkiełku , ale może to być związane ze światełkiem , ponieważ mam 5200K HQI a to troche słaba temperatura barwowa jest do fotosyntezy.
pozdrawiam
Robert

Awatar użytkownika
blasfobias

Post autor: blasfobias » 3 lut 2010, o 21:31

Czyli dobrze kombinowałem, mniej światła, reszta prawie bez zmian. No, teraz zaznałem spokój :P
Jedyne czego nie mogę osiągnąć to szampana w szkiełku , ale może to być związane ze światełkiem , ponieważ mam 5200K HQI a to troche słaba temperatura barwowa jest do fotosyntezy
Możliwe. Wczoraj zauważyłem "gorsze" bąblowanie niż w poprzednie dni więc dziś rano podałem 1,5 ppm fosforu; po południu jacuzi w zbiorniku :D Gdzieś czytałem, że brak fosforanów to między innymi brak bąblowania i nadmierny rozwój zielenic.
-213-

Awatar użytkownika
Kadav
Imię: Zdzichu

Post autor: Kadav » 3 lut 2010, o 22:28

blasfobias pisze:Gdzieś czytałem, że brak fosforanów to między innymi brak bąblowania i nadmierny rozwój zielenic.
Jak jeszcze byś znalazł rzetelne źródło, to bardzo chętnie przeczytam, choć nawożę już w 3 akwariach metodą EI i tylko w 1 zauważam jacuzzi, jednak też tylko w tym 1 mam różnego rodzaju wysyp glonów (ale tu jest ostro ponad 1W/L) więc po trochu mam to na własne życzenie
Obrazek
Obrazek
<<< KLIKNIJ na banner powyżej, by dowiedzieć się więcej >>>

Obrazek

PeIHa

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA
Imię: Paweł

Post autor: zielony_mintaj » 3 lut 2010, o 22:35

blasfobias pisze:Gdzieś czytałem, że brak fosforanów to między innymi brak bąblowania i nadmierny rozwój zielenic.
Brak bąblowania- jeśli roślinie brakuje któregoś składnika odzywczego, nie wykorzystuje w pełni pozostałych (wg prawa minimum Liebiga). Co do rozwoju zielenic:
hydrophil pisze:jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka. I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic.
http://gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=87" onclick="window.open(this.href);return false;
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

Awatar użytkownika
blasfobias

Post autor: blasfobias » 4 lut 2010, o 16:53

Jak jeszcze byś znalazł rzetelne źródło, to bardzo chętnie przeczytam
"W warunkach akwariowych objawem niedoboru fosforu może być także brak "bąblowania" roślin oraz nadmierny rozwój zielenic na liściach i szybach."
Całość: http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... entow.html" onclick="window.open(this.href);return false;
blasfobias napisał(a):Gdzieś czytałem, że brak fosforanów to między innymi brak bąblowania i nadmierny rozwój zielenic.

Brak bąblowania- jeśli roślinie brakuje któregoś składnika odzywczego, nie wykorzystuje w pełni pozostałych (wg prawa minimum Liebiga). Co do rozwoju zielenic:
Napisałem "między innymi"
jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka
Co znaczy "dużo"? 5, 10, 30? Pojęcie w pewnym sensie względne. Tabela http://www.xs4all.nl/~buddendo/aquarium ... uddy_ratio" onclick="window.open(this.href);return false; przewiduje bezpieczne dawki do 20ppm NO3. W siebie mam 20-30, inwazji zielonych glonów nie obserwuję. Dodam, że czasami umyślnie limitowałem PO4 - z czystej ciekawości. "Optymalny" stosunek RR 16:1 w moich warunkach się nie sprawdził, poza tym to nic innego jak stary stos. 10:1 (N:P).
I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic
To akurat nie podlega dyskusji.
-213-

ODPOWIEDZ